• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    Fot. Roll

    981rsmbdl_05.jpg

    Rozpuszczalniki są tradycyjnie uważane za środki odtłuszczające. Dodatkowo jednak, w zależności od użytego rozpuszczalnika i technologii mycia, możliwe jest usuwanie emulsji i cząstek stałych.

    Fot. Hoeckh


    Technologia wentylacji – kwintesencja stosowania rozpuszczalników


    Obecnie rozpuszczalniki są użytkowane w pełni zamkniętych układach myjących, co pozwala spełnić wymogi redukcji emisji lotnych substancji (VOC). Jednocześnie nowoczesne instalacje posiadają zintegrowany system destylacji, który zapewnia dobre warunki pracy środka myjącego tak, aby jakość oczyszczonej powierzchni pozostawała wciąż na niezmienionym wysokim poziomie. Trend wdrażania systemów myjących pracujących pod ciągłym układem wentylacyjno-wyciągowym od pewnego czasu stał się dość powszechny. Z jednej strony, jest to spowodowane tym, iż w przypadku stosowania środków łatwo palnych, jak HCs czy modyfikowanych alkoholi, nie mamy potrzeby montażu dodatkowych układów chroniących, np. przed wybuchem. Z drugiej strony, zauważamy korzyści z procesowego punktu widzenia, jako że rozpuszczalniki są stosowane przy obniżonym ciśnieniu atmosferycznym. Ponadto, proces ten jest bezpieczny pod względem potencjalnych przecieków oraz niskiej temperatury destylacji. Zarówno rozpuszczalnik, jak i olej biorące udział w procesie nie są substancjami kłopotliwymi w dalszym procesowaniu. Destylacja CHCs najczęściej odbywa się w niskiej temperaturze – temperatura wrzenia perchloroetylenu to około 120°C. Podobnie oleje mogą być destylowane już w temperaturze 140°C, co w obu przypadkach sprzyja tworzeniu się mniejszej ilości produktów rozpadu. W przypadku węglowodorów i modyfikowanych alkoholi punkt destylacji waha się w granicach 175°C a 200°C, w zależności od utylizowanego rozpuszczalnika. W tym przypadku dość ryzykowne jest przeprowadzanie destylacji olejów o niskiej temperaturze wrzenia, ponieważ może to prowadzić do znacznego osłabienia końcowej jakości środka myjącego.


    Oszczędność energii poprzez odpowiednie nastawy destylacji


    Z uwagi na fakt, iż w całym procesie mycia etap oczyszczania rozpuszczalnika jest jednym z najbardziej energochłonnych, nowoczesne układy przygotowania powierzchni posiadają urządzenia do odzysku ciepła wydzielającego się podczas destylacji. W dalszym ciągu rozwiązania te są ulepszane. Co więcej, nowoczesne instalacje są wyposażone w automatyczny system sterowania mocą destylacji, która to jest dopasowywana do aktualnych wymogów procesu. To również przyczynia się do redukcji kosztów konsumpcji energii oraz kosztów operacyjnych.