Nowe oblicze Sunkiss Matherm Polska
Rok 2010 w firmie Sunkiss Matherm był rokiem intensywnej pracy szkoleniowej dla klientów zainteresowanych urządzeniami spełniającymi najwyższe wymagania pod względem wydajności oraz ograniczające do minimum koszty eksploatacji.
Dzięki wizytom referencyjnym w zakładach używających z powodzeniem i satysfakcją urządzeń firmy Sunkiss Matherm oraz rozmowom bezpośrednio z użytkownikami, większość zainteresowanych klientów znalazła odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i rozwiała wątpliwości związane z zastosowaniem technologii IR w detalach 3D o skomplikowanych kształtach, co z kolei zaowocowało nowymi projektami. Wiele firm bowiem wciąż obawia się inwestować w nowe technologie a obawy te często wynikają z braku dostatecznej rzetelnej wiedzy na temat funkcjonowania pieców IR i konwencjonalnych. Tymczasem okazuje się, że nieuzasadnione są opinie o możliwości stosowania IR tylko dla prostych i płaskich detali. Po wielu testach i próbach udowodniliśmy, że 90 proc. detali z sukcesem może być suszonych i polimeryzowanych w piecach z technologią IR firmy Sunkiss Matherm. Oczywiście podstawowe znaczenie ma nasze wieloletnie doświadczenie w projektowaniu tych urządzeń na rynkach całego świata, bardzo ważny jest rodzaj stosowanych emiterów promieniowania IR i odpowiedni dobór mocy. Warto aby klienci zdawali sobie sprawę z dostępnych na rynku rozwiązań.
Faktem jest różnica w cenie pomiędzy naszą technologią i konwekcją, ale kwota ta zwraca się w bardzo krótkim czasie biorąc pod uwagę tylko różnicę w kosztach eksploatacji, a każdy następny miesiąc i rok to czysty zysk dla inwestora. A przecież koszty eksploatacji to tylko jedna z zalet zastosowania technologii Sunkiss Matherm. Nie bez znaczenia jest fakt, że proces schnięcia i polimeryzacji przebiega dużo szybciej w piecach IR, co ma bezpośredni wpływ na wydajność produkcji, ponadto urządzenia zajmują mało miejsca w hali produkcyjnej, które zawsze jest drogie i którego zawsze brakuje. Technologia polimeryzacji z zastosowaniem IR wpływa bezpośrednio na przyczepność do powierzchni malowanego detalu, znacznie redukuje wady powierzchni wynikające z wtrąceń innych kolorów i zanieczyszczeń. Detale szybko uzyskują żądaną temperaturę i również szybko stygną, co ułatwia i przyspiesza rozładunek, ponadto urządzenia mają niską bezwładność i są łatwo sterowalne (podzielone na niezależne strefy). Rok 2010/2011 to również rok zmian organizacyjnych w naszej firmie. Firma Sunkiss połączyła się z firmą Matherm, która dostarcza emitery promieniowania IR zasilane elektrycznie oraz jest liderem w projektowaniu i produkcji linii do malowania elementów plastikowych. Dzięki tej fuzji poszerzyliśmy naszą ofertę dla klientów ograniczonych brakiem gazu. W związku z tym połączeniem w 2011 roku polska spółka córka zmieniła nazwę i logo. Dzięki funduszom unijnym i lepszej atmosferze do inwestowania zwiększyliśmy swój udział w liniach do malowania elementów z tworzywa dla branży meblarskiej, AGD i automotiv.
Komentarze (0)