• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(73)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 3 z 3

    1060jakosc_04.jpg

    Fot. 4. Taki piasek jako ścierniwo się nie nadaje, woda po kilkunastu minutach jest nadal mętna, po jej powierzchni pływają większe zanieczyszczenia.


    Do oceny zawartości rozpuszczalnych soli potrzebny jest konduktometr. Prosty przyrząd można kupić wyspecjalizowanych sklepach aparaturą chemiczną stosunkowo tanio. Wystarczy, że wskaże nam on przewodność dokładnością do 1 mS/m. Przewodność po godzinnym płukaniu przekraczająca 25 mS/m dyskwalifikuje piasek jako ścierniwo. Przy takim teście zawsze na początku trzeba sprawdzić przewodność czystej wody destylowanej. Woda dostępna na stacjach benzynowych może mieć przewodność rzędu kilku mS/m. Tę wartość trzeba odjąć od wartości zmierzonej badanym roztworze. Woda instalacji miejskich ma przewodność wielokrotnie wyższą do tego typu testu ogóle się nie nadaje. Ścierniwo nadmiernie zasolone zanieczyści powierzchnię stali, co najprawdopodobniej przyszłości będzie przyczyną pęcherzenia powłoki malarskiej może doprowadzić do tzw. korozji podpowłokowej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Osobnym zagadnieniem jest ocena powierzchni oczyszczonej piaskiem. Ocena stopnia oczyszczenia oparciu normę PN-EN ISO 8501-1 nie nastręcza większych trudności. Przy badaniu zapylenia oparciu normę PN-EN ISO 8502-3 należy bezwzględnie pamiętać przykładaniu taśmy pyłem do jasnego ciemnego tła. Kurz osadzający się po czyszczeniu piaskiem jest drobny jasny, przez to niewidoczny na stali jasnym tle. Najwięcej trudności sprawia ocena profilu chropowatości najczęściej ocenianego przy pomocy tzw. komparatorów (fot. 1). Zgodnie normą PN-EN ISO 8503-1 mamy do dyspozycji komparatory do ścierniw ostrokrawędziowych (GRIT) okrągłokrawędziowych (SHOT). Piasek daje profil pośredni, na ogół bardziej zbliżony do okrągłokrawędziowego, ale nie zawsze. Rzadkością Europie są amerykańskie komparatory do oceny profilu powierzchni po piaskowaniu (fot. 5).

    1060jakosc_05.jpg

    Fot. 5. Komparator zgodny amerykańską normą ASTM D 4417 Method do oceny profilu powierzchni piaskowanych.


    Skoro mimo bardzo poważnych ograniczeń, nie udaje się wyeliminować piasku obróbki strumieniowo-ściernej, to niech przynajmniej będzie to piasek odpowiedniej jakości, gwarantującej właściwe przygotowanie powierzchni do malowania.


    Michał Jaczewski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...