Koszt czyszczenia plastikowymi ścierniwami
Koszty obróbki ścierniwami plastikowymi, według szacunków amerykańskich, mogą się wahać w zależności od kosztu pracy, ścierniwa, zużytej energii, kosztów ogólnych, gospodarki odpadami, szybkości obróbki, wydajności, krotności cyrkulacji ścierniw w zakresie od 45-65 USD/godz. Zwykle koszt nie przekracza 50 centów za metr kwadratowy. Metoda utylizacji wyrobów do usuwania lakierów poprzez spalanie kosztuje w USA nawet do 1000 dolarów za 200-litrową beczkę takich odpadów chemicznych (u nas 75% wartości użytego ścierniwa).
Sprzęt do czyszczenia plastikowymi ścierniwami
Obróbka strumieniowo-ścierna ścierniwami PMB odbywa się w: wentylowanych, suchych i mokrych pneumatycznych kabinach rękawowych lub automatycznie sterowanych, w pomieszczeniach wentylowanych albo komorach wentylowanych lub liniach wirnikowych do ciągłej obróbki strumieniowo-ściernej wyposażonych w ciągłe systemy zawracania ścierniwa do ponownego użycia, odpylania i separacji zanieczyszczeń od ścierniwa. System separacji zanieczyszczeń ścierniwa składa się z: kosza wirującego zatrzymującego większe zanieczyszczenia, cyklonu oddzielającego drobne pyły, podwójnego wydmuchiwania strumieniem powietrza drobnych cząstek ścierniwa plastikowego, wielu sit wibracyjnych, ekranów kierunkowych klasyfikatora wielkości ścierniwa oraz, w razie potrzeby, separatora magnetycznego. W ten sposób cząstki gęstsze, takie jak odpryski farby, piasku, żwiru i drobniejszych ziaren ścierniwa są oddzielone od ścierniwa, które jest zawracane z powrotem do oczyszczarek. Oryginalne pneumatyczne systemy PMB niewiele różnią się od tradycyjnych zbiorników ciśnieniowych. Oczyszczarki pneumatyczne mają zmodyfikowany kształt 60° dna stożkowego, aby poprawić charakterystykę przepływu ścierniw z tworzyw sztucznych. Używać też można dysz z zamontowanymi przeciwwybuchowymi lampami halogenowymi, niezbędnymi dla dobrego oświetlenia pola obróbki podczas pracy na delikatnych powierzchniach. Są dostępne wymienne moduły systemów piaskujących PMB do adaptacji istniejących oraz szafy do zdalnego sterowania i regulacji ciśnienia obróbki i przepływu ścierniw plastikowych. W razie potrzeby stosuje się w systemach PMB separatory magnetyczne do usuwania zanieczyszczeń z cząstek ferrytu.
Akcesoria i wyposażenie urządzeń
Ważny jest rodzaj nowoczesnego osprzętu dostępny do stosowania ścierniw plastikowych. Separatory zanieczyszczeń od ścierniw konwencjonalnych mimo że mają ogromną zdolność jego odzysku, nie dają możliwości uzyskania właściwej czystości ścierniw o niskiej gęstości, jakie wymagają tworzywa sztuczne. Do tego celu w systemie PMB używa się separatorów cyklonowych z wentylatorami niskiej mocy skutecznie usuwających pozostałości z usuwanej powłoki i rozbite podziarna ścierniwa z tworzyw sztucznych. Pozwala to na odzysk i ponowne użycie ścierniw plastikowych, czasem aż do 30 razy, co umożliwia obniżenie zużycia ścierniw plastikowych nawet do 4 kg/h. Do separacji stosuje się też odpylacze typu impuls-jet do usuwania cząstek o wielkościach mikronowych. Zaawansowane i wysoko wydajne filtry zapewniają wentylację pomieszczeń do obróbki strumieniowo-ściernej PMB, spełniają wymaganie, by powietrze było wolne od zanieczyszczeń w granicach 0,03%. Zdalne sterowanie dyszami do strumieniowo-ściernej obróbki ścierniwami plastikowymi (ciśnienia i przepływu ścierniwa) pozwala na szybkie przejście z jednego detalu lub materiału do drugiego. Funkcja ta jest nieoceniona do usuwania powłok z drogich, skomplikowanych części i pozwala operatorowi oczyszczać nie tylko stal na aluminium, ale i włókna szklane (do samochodów) lub stopy z magnezem, tytan albo anodowane aluminium oraz zaawansowane kompozyty (kadłubów samolotów, zwłaszcza cywilnych). Zaawansowane kabiny rękawowe PMB mogą posiadać kontrolę dobierającą parametry do wrażliwości podłoża. Obecnie są dostępne zestawy blokowe do uzupełnienia o funkcję regulacji ciśnienia obróbki i wielkości przepływu mediów w istniejących, jak i "otwartych" (bez zamkniętego obiegu ścierniwa) urządzeniach.
Komentarze (0)