
Partnerzy projektu rozwijają nowy oszczędny system powlekania proszkowego
Selektywne procesy powlekania dają użytkownikom możliwość znacznych oszczędności. W lakierowaniu ciekłym procesy te zostały już pomyślnie przetestowane. Na selektywne malowanie proszkowe wskazuje aktualny projekt badawczo-rozwojowy dotyczący korzyści technicznych i ekonomicznych.
W przypadku malowania ciekłego, korzyści wynikające z selektywnego nakładania materiału są już wykorzystywane. Przy precyzyjnym powlekaniu tylko w tych miejscach, gdzie jest to rzeczywiście konieczne, można uzyskać ogromne oszczędności w stosunku do klasycznego natrysku: wymienić należy w szczególności zbędne prace maskujące, mniejsze koszty materiału powlekającego oraz utylizacji odpadów, jak również zmniejszenie kosztów utrzymania ze względu na niższe zanieczyszczenia instalacji. Selektywne procesy powlekania umożliwiają też często wykorzystanie mniejszych i przez to tańszych w utrzymaniu instalacji z odpowiednio mniejszym zużyciem energii. Natomiast w przypadku malowania proszkowego selektywne nakładanie materiału dopiero raczkuje. Obszary detalu, które nie powinny być malowane, były dotychczas maskowane bądź proszek był odsysany z tych miejsc po malowaniu całego elementu. W takich przypadkach zdecydowana większość rozpylanego proszku nie jest bezpośrednio wykorzystywana i musi być odzyskiwana w odpowiednio dużych i energochłonnych instalacjach odsysających i separujących.
Elastyczna technologia
Przy dużych ilościach przetrysku proszku trzeba również wziąć pod uwagę znaczny spadek jakości proszku w obiegu wskutek zewnętrznych zanieczyszczeń, tworzenia się aglomeratu, separacji cząsteczek, jak również związanego z tym pogorszenia jakości powłoki przy wydłużającym się czasie pracy. Stosowane obecnie pistolety proszkowe, ze względu na zbyt szeroki i rozproszony strumień proszku, nie nadają się także do małych części oraz do miejscowego i jednorodnego powlekania tylko wybranych – również bardzo małych – powierzchni elementów. Są to na przykład krawędzie i powierzchnie funkcjonalne na elementach metalowych lub wąskie strony płyt drewnopochodnych (malowanie proszkowe jako alternatywa dla oklein).