Innowacyjna metoda polimeryzacji i suszenia
Sprawność urządzeń wykorzystujących konwekcyjny sposób pozyskiwania energii cieplnej może osiągnąć w sprzyjających warunkach poziom 30%. Jest to technologia stara i niedoskonała:
- do produkcji energii cieplnej zużywamy dwukrotnie więcej gazu
- proces spalania ma wpływ na zanieczyszczenie środowiska
- proces suszenia i polimeryzacji warstwy farby jest trzykrotnie dłuższy
- warstwa farby jest suszona od zewnątrz, w związku z tym po procesie nie jest utwardzona w 100%
- transfer energii za pomocą rotacji powietrza powoduje zanieczyszczenia malowanej powierzchni.
Firma Sunkiss Matherm proponuje zastosowanie swojej opatentowanej technologii produkcji energii cieplnej poprzez reakcję chemiczną utleniania gazu w obecności katalizatora, który w naszym przypadku jest złożem platynowym.
Promieniowanie podczerwone
Promieniowanie podczerwone (ang. infrared, IR) to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 1 nm do 780 nm. Energia podczerwieni to energia promieniowania, która przemieszcza się przez przestrzeń w formie fal elekromagnetycznych. Podobnie jak światło, można ją odbijać i skupiać. Energia podczerwieni przekształca się w ciepło w chwili absorpcji przez obiekt roboczy, stąd najbardziej oczywistym zastosowaniem jest ogrzewanie i suszenie obiektów.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci szczególnego znaczenia nabrała obróbka promieniowaniem podczerwonym (IR) farb i wszelkich innych powłok węglowodorowych nanoszonych na powierzchnie metali, tworzyw sztucznych, tkanin, papieru, skóry itp. W porównaniu z innymi metodami, wykazuje ona wiele zalet, tak z punktu widzenia jakości efektu końcowego, jak i z punktu widzenia ekonomiki. Promieniowanie IR jest przenoszone w powietrzu jak promieniowanie widzialne. Ten sposób przenoszenia energii wykazuje:
- w przypadku produktów o kształtach nieregularnych: odbierana energia ulega lokalnym zmianom z powodu zmian odległości od źródła i kątów padania.
Termoreaktory przemysłowe:
a) typ IND 325, moc: 1-4 kW,
b) typ IND RX 500, moc: 3-12 kW.
Termoreaktor® jako alternatywa dla rozwiązań konwekcyjnych
Termoreaktor® to urządzenie, w którym zachodzi reakcja katalizy bezpłomieniowego utleniania gazu naturalnego (ziemnego) lub propanu. Wynikiem reakcji są dwutlenek węgla i para wodna oraz silne promieniowane podczerwone. Termoreaktor® reprezentuje wszystkie zalety spalania katalitycznego. Jednak główną jego zaletą jest jego przydatność jako generatora podczerwieni. Jego wydajność promieniowania jest znaczna. Wydajność ta, w warunkach nominalnych, będąca stosunkiem energii wypromieniowanej z płyty do energii do niej dostarczonej, jest rzędu 50%. Moc powierzchniowa osiąga wartość rzędu 52 kW/mkw.
Komentarze (0)