• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Motoryzacja

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3


    1368skuteczne_002.jpg

    Fot. 2. Robot LeBot A6 w trakcie pracy.


    1368skuteczne_003.jpg

    Fot. 3. Proces tworzenia programu lakierniczego z wykorzystaniem funkcji auto-teach.


    1368skuteczne_004.jpg

    Fot. 4. Technicy Lesta i pracownicy lakierni SungMi CO, Ltd.


    System sterowania kontroluje także parametry aplikacji, co ułatwia osiąganie efektów lakierniczych, steruje elektrostatyką, pozwala przypisać do programu i wykorzystywać np. dwa alternatywne ustawienia natrysku. Co więcej, stabilizacja czasu pracy lakierni dzięki robotowi i jego powtarzalności stworzyła równe i regularne interwały, które wpłynęły na elementy linii lakierniczej poprzedzające stanowisko robota i następujące za nim. Ułatwiło to proces produkcji i planowanie/wykonanie określonym w nim zadań. Jak wygląda sam proces lakierowania? Po przygotowaniu detali do lakierowania w specjalnej komorze poprzedzającej stanowisko lakiernicze (czyszczenie, szlifowanie, maskowanie otworów), wjeżdżają one do jego wnętrza na szynowym podajniku i pozycjonowane są na stanowisku obrotowym. Lesta przygotowała system sterowania pozostałymi elementami całej linii lakierniczej, które będą skomunikowane z sobą w centralnej jednostce sterującej wyposażonej w odpowiedni software - LeCrob Production Manager. System operuje sygnałami elektrycznymi, sterując i kontrolując bramki wejściowe/wyjściowe, blokady, sygnalizację linii, napędy poszczególnych elementów, sposób posuwu (płynny/krokowy), prędkość posuwu itp.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kiedy gotowe do malowania detale znajdują się na stanowisku obrotowym, system uruchamia zestaw do aplikacji z elektrostatyką i zaczyna cykl lakierowania. Składa się on z następujących faz:

    - operator wybiera program z panelu dotykowego, uruchamia go przyciskiem start

    - obrotnica ustawia się do odpowiedniej pozycji i wybranego kąta (zaprogramowanego wcześniej)

    - operator potwierdza start

    - robot zaczyna pracę w trybie automatycznym, odtwarzając wybrany program składający się z modułów

    - po zakończeniu pracy powraca do pozycji startowej i czeka na kolejny element bądź wykonuje operację czyszczenia pistoletu

    - pomalowana kabina wyjeżdża ze stanowiska lakierniczego i przesuwa się do suszarni.


    1368skuteczne_005.jpg

    Fot. 5. Drugi z dostarczonych robotów LeBot A6.


    Program malowania składa się z wielu zintegrowanych ze sobą sekwencji każdego z elementów systemu: robota, struktury nośnej, która przesuwa go w osiach X, Y, obrotnicy w podłodze, systemu aplikacji ze swoimi parametrami. Oprócz tego, programy zawierają wszystkie niezbędne i dopracowane dane: prędkości ruchu ramion robota, kąty ustawienia ramion, prędkości przesuwu struktury nośnej, kąty obrotu i prędkości obrotu obrotnicy, parametry aplikacji. Co najważniejsze, każdy program może składać się z jednego lub więcej modułów. Malowanie dużej gabarytowo kabiny można dzięki temu podzielić na etapy. W trakcie wykonania programu malowania robot odtwarza płynnie wszystkie zawarte w nim moduły, czyli etapy pracy. Najważniejsze - stwierdził właściciel firmy SungMi CO, Ltd. - że tworzenie programów malowania (lub modułów) jest banalnie proste i wygodne dla lakiernika. Wybiera on opcję auto-teach w panelu i za pomocą uchwytu na głowicy steruje obracaniem kabiny i pistoletem. Dzieli każdą kabinę na wygodne dla siebie części, maluje je po kolei tworząc moduły lakierowania, a robot robi resztę, czyli scala moduły i zapamiętuje parametry.Lesta stworzyła także możliwość swobodnej wymiany programów oraz danych dotyczących lakierowania między trzema lakierniami, w których pracują zainstalowane do tej pory roboty. Dzięki temu fabryki w Korei i Chinach, pracujące na tych samych detalach, mogą wykorzystywać istniejące programy malowania. Projektanci Lesta pomyśleli też o bezpieczeństwie klienta, któremu stworzono miejsce na serwerach firmy we Włoszech, gdzie systematycznie są umieszczane kopie zapasowe danych lakierniczych (programy malowania) oraz całość software sterującego. Jeśli którykolwiek z robotów straciłby te dane, dyżurujący technik Lesta jest w stanie on-line odtworzyć cały system sterowania ze wszystkim programami lakierniczymi i pozwolić klientowi na rozpoczęcie pracy w ciągu 1-2 godzin. Ta opcja - iLestaCloud - magazyn danych klienta, będzie wykorzystywana w każdym nowo produkowanym i instalowanym robocie lakierniczym włoskiej firmy.

    Tagi: roboty, Lesta,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...