Zastosowanie innowacyjnej technologii biooczyszczania powietrza z LZO
Biodegradacja LZO w kompaktowych bioreaktorach trójfazowych może być zastosowana do ograniczenia emisji LZO dla szerokiej gałęzi przemysłu, w tym przemysłu lakierniczego. Ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu z innymi metodami redukcji, biodegradacja lotnych związków organicznych w kompaktowych reaktorach trójfazowych często stanowi ekonomicznie atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadkach, w których przepływy oczyszczanego gazu są wysokie, a stężenie LZO jest niskie. Dodatkowo, biodegradacja nie przesuwa problemu zanieczyszczenia środowiska do innego przedziału środowiskowego (z fazy gazowej w ciało stałe, ciało stałe do wody itp.). Co więcej, nie ma emisji wtórnej, która występuje w przypadku spalania, technik adsorpcyjnych i chemicznego oczyszczania. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić działanie i zalety innowacyjnych kompaktowych bioreaktorów trójfazowych do biooczyszczania powietrza z lotnych związków organicznych.
Produkt - informacje wstępne
Wykorzystanie innowacyjnej na skalę europejską technologii opartej na procesach bioeliminacji naturalnie występujących w przyrodzie pozwala uzyskać konwersję zanieczyszczeń sięgającą 99%, pozwalając spełnić wymogi Dyrektywy 1999/13/WE, jednocześnie nie "przesuwając" zanieczyszczeń w inny obszar środowiska, co stawia ten produkt na znacznie lepszej pozycji w stosunku do klasycznych metod: dopalania, absorbcji czy adsorbcji. Główną zaletą tego rozwiązania jest jednak jego ekonomiczność. Prowadzenie procesów w temperaturze ok. 30°C i przy ciśnieniu atmosferycznym powoduje kilkunastokrotne obniżenie kosztów eksploatacyjnych w stosunku do metod klasycznych. Nie bez znaczenia jest również brak zagrożeń wybuchem, jak i długi, niemal bezobsługowy okres eksploatacji instalacji.
Przedstawienie metod utylizacji odorów, H2S i LZO emitowanych do powietrza
Wyczerpujące omówienie w niniejszej pracy każdej metody eliminacji odorów, H2S czy LZO emitowanych do powietrza nie jest możliwe. W związku z tym ograniczono się jedynie do ogólnego przedstawienia oraz porównania metod wykorzystywanych do eliminacji odorów oraz LZO.
Porównanie różnych technik BAT (Best Available Technology) dla ograniczania emisji gazów odpadowych przedstawiono w tabeli 1.
Ogólny zakres zastosowania poszczególnych technologii używanych do oczyszczania gazów z LZO, w zależności od stężenia emitowanego LZO do atmosfery, przedstawiono na rys. 1. Jak widać, biofiltrację charakteryzuje możliwość jej zastosowania w szerokim zakresie stężeń. Co więcej, jest ona przydatna szczególnie w tych przypadkach, gdy emitowane są duże objętości gazów, które mają niską temperaturę i niezbyt wysokie wartości stężenia zanieczyszczeń LZO (<1g/m3).
Komentarze (0)