• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4


    Tabela 1. Techniki BAT dla ograniczania emisji LZO i substancji nieorganicznych z gazów odpadowych wg (praca zespołowa na zamówienie Ministerstwa Środowiska, 2005)..


    Jak wynika z tabeli 1, koszty ruchowe dla instalacji wykorzystującej procesy bioeliminacji są znacznie niższe od proponowanych klasycznych. Ze wstępnych szacunków wynika, że koszty prowadzenia procesu z wykorzystaniem procesu bioeliminacji są nawet 8-krotnie niższe od proponowanych kosztów instalacji spalania czy spalania katalitycznego. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż na koszt prowadzenia procesu spalania katalitycznego składa się również koszt wymiany katalizatora (np. Pt), który stanowi znaczną część kwoty instalacji i kosztów jej użytkowania. Zaletą stosowania metod biologicznego usuwania LZO, w porównaniu z metodami klasycznymi, jest relatywnie niski nakład inwestycyjny i bardzo niskie koszty eksploatacyjne prowadzonego procesu (funkcjonowanie przy temperaturze otoczenia i ciśnieniu atmosferycznym) i wiążące się z tym niższe zużycie energii. Czynnikiem decydującym o popularności biologicznych metod oczyszczania gazu jest również ich relatywnie niski koszt.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Atrakcyjność ekonomiczna metod biologicznych widoczna jest przy porównaniu kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych tych procesów z rozwiązaniami wykorzystującymi procesy fizyczne i/lub chemiczne. Są one relatywnie tanie w porównaniu z adsorpcją i spalaniem. Ich atrakcyjność wzrasta także w przypadku wystąpienia w gazach małych koncentracji zanieczyszczeń - są wykorzystywane z bardzo wysoką wydajnością (stopień konwersji nawet ok. 95%) przy niskich stężeniach zanieczyszczeń (rzędu ppm). Ostatnie tendencje w tym zakresie dotyczące możliwości stosowania adsorpcji z równoczesną biologiczną regeneracją adsorbenta przedstawia rys. 2.

    1496skutecznie_002.jpg

    Rys. 2. Porównanie różnych technik oczyszczania gazów odlotowych jako funkcja wielkości przepływu i stężenia zanieczyszczeń.


    1496skutecznie_003.jpg

    Rys. 3. Porównanie kosztów w rachunku ciągłym dla obecnie stosowanych technologii eliminacji LZO.


    Typy instalacji do biologicznego usuwania LZO

    W ostatniej dekadzie biologiczna degradacja lotnych związków organicznych emitowanych do atmosfery stała się alternatywą dla wielu fizycznych i fizykochemicznych metod oczyszczania powietrza. W praktyce biologiczne oczyszczanie gazów jest realizowane głównie w trzech typach instalacji, którymi są: biofiltry, bioskrubery i biofiltry z warstwą nawadnianą zwane bioreaktorami trójfazowymi. Wypełnieniem biofiltra jest materiał organiczny (kora, torf, kompost), natomiast złożem w bioreaktorach trójfazowych jest materiał obojętny (szkło, ceramika, plastik). W biofiltrach nawilżane gazy odlotowe przepuszczane są przez złoże stałe, na którym rozwinięty jest biofilm, a znajdujące się w nim mikroorganizmy degradują zanieczyszczenia organiczne zawarte w oczyszczanym powietrzu. Wadą biofiltrów jest występująca z czasem niehomogeniczność złoża, zakwaszanie (H2SO4, HCl) i zbijanie się materiału filtracyjnego. W bioskruberach zanieczyszczenia z gazów odlotowych są absorbowane w cieczy, w której rozproszone są mikroorganizmy, natomiast biologiczna degradacja zanieczyszczeń cieczy przebiega w osobnym zbiorniku. Absorpcja i regeneracja zachodzi zatem w dwóch oddzielnych reaktorach.

    Tagi: LZO, VOC, Ekoinwentyka,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...