• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Na co powinni zwracać uwagę lakiernicy, gdy mają do czynienia z połączeniami spawanymi, ostrymi krawędziami metalowymi i krawędziami ciętymi laserowo oraz przy wyborze systemu powłok?


    Spory sądowe, a także specjalne reklamacje, związane z jakością powłok wynikają z faktu, iż przy silnym lub bardzo silnym narażeniu na korozję stosunkowo wcześnie zaczynają pojawiać się uszkodzenia korozyjne. W wyniku analizy możliwych słabości dostawcy powłok proszkowych (lakiernicy proszkowi) powinni podejmować działania mające na celu wczesne eliminowanie tego typu problemów.


    Analizując przyczyny tych szkód, wciąż pojawiają się przesłanki wskazujące na niedoskonałości podłoży, które nie są uwzględniane podczas lakierowania proszkowego. Należy również stwierdzić, że nie przywiązuje się większego znaczenia do pewnych właściwości lakierów proszkowych, którym należy przyporządkować możliwe przyczyny uszkodzeń powierzchni w powłoce lakierowej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obszary połączeń spawanych: Niedoskonałości ochrony przeciwkorozyjnej w połączeniu z powłoką proszkową pojawiają się często w obszarach połączeń spawanych. Tutaj może w większym stopniu dochodzić do korozji podpowłokowej. Wynika to z faktu, że w tych obszarach podłoża może częściowo dochodzić do jedynie ograniczonego wiązania się powłoki konwersyjnej (nanoszonej w czasie chemicznej obróbki wstępnej) z powierzchnią metalu, z powodu bardzo zróżnicowanego składu określonych składników stopu.


    1361slabe_001.jpg

    Na tym detalu problemy korozyjne ukazują się w obszarze krawędzi ciętej laserowo po 120 h badania na działanie obojętnej mgły solnej.

    Źródło: Dr. Herrmann


    Zgorzeliny, które powstają czasem w wyniku wysokich temperatur spawania, utrudniają często uzyskanie wystarczającej przyczepności powłoki lakierowej. Wskutek wydzielania się gazów, które ma miejsce przy termochemicznym sieciowaniu proszku, mogą pojawiać się uszkodzenia powłoki lakierowej, takie jak pęcherze, pory czy pęknięcia. Lakiernicy mogą skutecznie przeciwdziałać tym problemom poprzez specjalne metody wytrawiania, jak również profesjonalne mechaniczne szlifowanie obszarów połączeń spawanych. W praktyce jednak zakłady konstrukcji metalowych wykorzystywały te środki często tylko połowicznie. Niewystarczająco obrobione (nieogratowane) krawędzie metalowe: Stanowią one problem, ponieważ w tych miejscach dochodzi do fizycznie uwarunkowanego ściągania ("kurczenia") się powłoki lakierowej podczas termochemicznego sieciowania proszku. Tutaj podczas analizy przypadków uszkodzeń przy użyciu metalograficznej analizy szlifów poprzecznych, znajdowane są często przykłady, gdzie na ostrej krawędzi, względnie przy obecności silnie ukształtowanego zadzioru mierzone są grubości powłok proszkowych od poniżej 5 do 15 mm. Tym niedoskonałościom można przeciwdziałać poprzez odpowiednie formuły farb proszkowych pod względem reaktywności i lepkości, dopasowanie aplikacji proszku, a także zoptymalizowanie warunków wygrzewania. O wiele bardziej pewne byłyby jednak specjalne mechaniczne procesy technologiczne w zakładzie konstrukcji metalowych, podczas których następuje ścinanie ostrych krawędzi (takie jak szczotkowanie czy szlifowanie), co pozwoliłoby na wykształcenie się znacznie grubszej powłoki lakierowej w tych krytycznych obszarach.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...