Zaletą SMED jest uniwersalność oraz prostota zastosowania przy skracaniu czasów przezbrojeń rozmaitych maszyn i procesów.
Podział taki pokazuje, że to właśnie przezbrojenia wewnętrzne powodują przestoje oraz straty w efektywnej pracy maszyny, a co za tym idzie, wydłużenie serii produkcyjnych. Od tej grupy przezbrojeń rozpoczyna się najczęściej analizę i proces skracania przezbrojeń.
Na wydłużony czas trwania poszczególnych etapów typowego, tradycyjnego przezbrojenia największy wpływ mają regulacja oraz wykonywanie testów, jak również samo przygotowanie do przezbrojenia. Pozwala to zauważyć, że to właśnie od tych zabiegów należy zacząć redukcję czasów przezbrojeń. Okazuje się, że 80% usprawnień przezbrojeń to usprawnienia samego stanowiska pracy wraz z odpowiednim zobrazowaniem i organizacją narzędzi, jak również doskonaleniem samego procesu.
Istota metody SMED:
1. Jak najwięcej czynności wykonywać należy poza samą maszyną, czyli w czasie, gdy ona jeszcze pracuje. Na przykład jeśli należy wymienić i wyregulować dysze na stelażu, to powinniśmy zrobić to na stelażu zapasowym wcześniej, tak aby można było zatrzymać maszynę tylko na krótki czas wymiany całego uzbrojonego stelaża.
2. Tam, gdzie tylko to możliwe, stosować mocowania "jednym, prostym ruchem", czyli np. zatrzaski zamiast śrub.
Istota osiągania krótkiego czasu przezbrojeń:
1. Przeprowadzić bardzo dokładną obserwację rzeczywistego czasu przezbrojenia, aby zarejestrować wszystkie czynności.
2. Podzielić czynności na te, które bezwzględnie wykonać trzeba na zatrzymanej maszynie oraz te, które wykonać można na zewnątrz, bez konieczności jej zatrzymywania.
3. Krok po kroku zmienić proces przezbrojenia, wyprowadzając na zewnątrz kolejne części tego procesu.
4. Zmienić elementy mocujące i regulujące itd., którymi należy operować podczas wyłączonej maszyny.
Firmy, które wdrożyły i stosują SMED standardowo osiągają 8-minutowy czas przezbrojenia nawet dla wielkich wielotonowych maszyn.
Zastosowanie SMED pozwala osiągnąć szybkie i znaczące rezultaty już na początku wdrażania, przy niskim nakładzie finansowym.
Etapy wdrażania metody SMED
ETAP 0 - analiza procesu przezbrojenia
Etap ten nazywany jest krokiem zerowym, ponieważ nie dokonuje się tu jeszcze żadnych fizycznych zmian w przebiegu procesu przezbrajania. Składa się on jedynie ze szczegółowej analizy przebiegu procesu, ze szczególnym uwzględnieniem poszczególnych kroków procesu oraz wymaganych narzędzi. Polega on na utrwaleniu procesu przezbrojenia (najlepiej za pomocą kamery), a następnie na analizie zgromadzonego materiału. Na etap ten składają się trzy kroki:
Komentarze (0)