• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 5 z 5


    Bezpośrednie korzyści SMED

    Wdrożenie metody SMED pociąga za sobą szereg korzyści i pozytywnych zmian. Wynikają one z uproszczenia sposobu i skrócenia czasu przezbrojeń, jak również z krótszych i częstszych przezbrojeń, co powoduje zmniejszenie serii produkcyjnych oraz wyższą elastyczność produkcji.

    Do bezpośrednich korzyści zalicza się:

    - Zmniejszenie zapasów i buforów.

    - Poprawa produktywności poprzez wydłużenie czasu pracy maszyny względem czasu przestoju (przezbrojenie), redukcję błędów przezbrojenia i czasu uruchomienia, zwiększenie jakości oraz poprawę bezpieczeństwa pracy, jak również poprzez lepszą organizację stanowiska pracy (eliminacja niepotrzebnych narzędzi i przedmiotów).

    - Niższy koszt przezbrojeń.

    - Zwiększenie elastyczności produkcji.

    - Lepszy serwis do klienta.


    Podsumowując, zaletą SMED jest uniwersalność oraz prostota jej zastosowania przy skracaniu czasów przezbrojeń rozmaitych maszyn i procesów. Zastosowanie SMED pozwala osiągnąć szybkie i znaczące rezultaty już na początku wdrażania, przy relatywnie niskim nakładzie finansowym. Pozytywne rezultaty stosowania tej metody (redukcja czasu na poziomie 40-50%) nie należą do rzadkości i zachęcają pracowników do dalszej pracy nad skracaniem czasu i poprawą sposobu przezbrojeń.

    Jednakże SMED wymaga sporego zaangażowania czasowego od pracowników, co niekiedy uznawane jest za znaczącą wadę tej metody. Czas ten jest jednak konieczny, aby osiągnąć znaczące rezultaty.


    Joanna Rospara

    Tagi: SMED,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...