• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Badanie Powłok

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 3


    Różne rozwiązania geometryczne

    Sondy specjalnego typu opracowywane są również na dla innych gałęzi przemysłu, jak na przykład do mierzenia lakierowanych aluminiowych żaluzji. Trudność stanowi geometria lameli żaluzji. Grubość lakieru ma być określona zarówno dla wklęsłych, jak i dla wypukłych stron bez konieczności każdorazowego wzorcowania. W tym przypadku metoda prądów wirowych jest nadzwyczaj wrażliwa na zmiany geometrii, w efekcie wyniki pomiarów grubości powłok na materiale wypukłym są zawyżane a na wklęsłym zaniżane. Wykonując te pomiary sondą konwencjonalną, konieczne byłoby każdorazowe kalibrowanie urządzenia dla różnych promieni krzywizn na materiale bazowym (np. na niepokrytych lamelach). Specjalnie do zadań tego typu opracowana została sonda (FTD3.3), za pomocą której można dokonać kalibracji na płaskiej blasze, a następnie wykonywać pomiary na różnych krzywiznach bez zniekształcania wyników pomiarów.

    1435sondy_005.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Pomiar powłoki KTL wewnątrz karoserii.


    Powierzchnie chropowate

    Powierzchnie o dużej chropowatości, które występują w przypadku żeliwa lub piaskowanych powierzchni stalowych, utrudniają wykonywanie pomiarów grubości powłok malarskich i lakierniczych. Wskutek nierówności materiału podłoża obserwuje się duże odchylenie standardowe mierzonych wartości pomiarowych. Ilościowe oznaczenie stopnia tego zniekształcenia jest jednak trudne, ponieważ zależy ono od struktury chropowatości i grubości warstwy. Jeśli dokonuje się pomiaru sondą jednobiegunową, w zależności od tego czy końcówka sondy trafi na wzniesienie, czy wgłębienie chropowatości widoczny jest wyższy lub niższy odczyt. W przypadku sond z dużą końcówką lub sond dwubiegunowych efekt chropowatości jest minimalizowany, a liczba wymaganych pomiarów w celu uzyskania wiarygodnej wartości średniej i odchylenia standardowego zostaje zredukowana.

    1435sondy_006.jpg

    Pomiar sondą konwencjonalną w porównaniu z sondą z kompensacją krzywizny FTD3.3.


    Sonda dwubiegunowa (V7FKB4) została opracowana specjalnie w celu zapewnienia dokładnych pomiarów warstw lakierniczych na powierzchniach chropowatych. W stosunku do sond jednobiegunowych z małą średnicą końcówki osiąga się znacznie mniejsze odchylenia i bardzo dobrą precyzję i powtarzalność, przy czym dokładność pomiaru zależy przede wszystkim od dobrze wykonanej kalibracji.


    ITA Sp. z o.o. sp.k.

    Wyłączny przedstawiciel Fischer w Polsce

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...