Wiedza a efektywność malowania proszkowego
Wysoka efektywność malowania proszkowego zarówno w aspekcie finansowym, jak i jakości uzyskiwanych powłok na detalach znana jest od dawna. Jednakże czy wyniki osiągane w konkretnej lakierni odpowiadają możliwościom, jakie daje nam ta technologia? Od czego zależy ekonomiczność całego procesu i jak uzyskać dodatkowe oszczędności?
Niestety, nie ma jednoznacznych odpowiedzi, bowiem czynników mających wpływ na powyższe zagadnienia jest niezwykle wiele, jak i specyfika konkretnej instalacji ma również duże znaczenie. Jednakże w większości przypadków bardzo duże oszczędności w procesie malowania proszkowego, wzrost wydajności, efektywności i poprawę jakości malowanych detali można uzyskać w prosty sposób, a mianowicie postępując zgodnie z podstawowymi zasadami i wiedzą z zakresu malowania proszkowego. Stwierdzenie to wydaje się być oczywiste, jednak praktyka w wielu polskich lakierniach jest odmienna.
Zmiana bowiem jednego parametru może skutkować wieloma konsekwencjami, czego operatorzy nie zawsze są świadomi. Również takie aspekty jak chociażby sposób zawieszania detali, zapewnienie właściwego uziemienia czy regularne przeglądy krytycznych punktów instalacji całej lakierni mają wpływ na uzyskiwanie właściwych grubości powłok, ilość powstającego odpadu farby proszkowej czy osiągnięcie wysokiej jakości powłoki malarskiej na detalach.
Pomocne w uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie powyższe zagadnienia może być podniesienie kwalifikacji zawodowych zarówno operatorów, jak i personelu nadzorującego, poprzez specjalistyczne szkolenie zawodowe z zakresu malowania proszkowego.
Krzysztof Dudek
Diamat
Komentarze (0)