• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 5

    Bezpieczeństwo przeciwwybuchowe wielowarstwowych kompozytów powłokowych na odizolowanym podłożu metalowym


    Cechą charakterystyczną wielowarstwowych kompozytów powłokowych jest ich wielofunkcyjność. Finalny produkt – powłoka ochronna uzyskana z kompozycji farb ciekłych, składa się najczęściej z 3-4 warstw: warstwy wewnętrznej z pigmentami antykorozyjnymi, warstw pośrednich z pigmentami ochronnymi, warstwy zewnętrznej z pigmentem antystatycznym. W artykule przedstawiono i opisano modelowy przekrój pionowy wielowarstwowych kompozytów powłokowych naniesionych na odizolowane podłoże metalowe, zwracając szczególną uwagę na właściwości granicznych nanowarstw poszczególnych jego warstw.


    Elektryczność statyczna występuje powszechnie w przemyśle i życiu codziennym. Większość zjawisk towarzysząca elektryczności statycznej jest nieszkodliwa, stając się niezauważalną uciążliwością. Czasami jednak ładunki elektrostatyczne mogą doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych i zagrożeń, wywołując:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - zapalenie i/lub wybuch atmosfer palnych,

    - szok elektryczny w połączeniu z innym zagrożeniem (np. spadek, hamowanie),

    - szok elektryczny powodujący szkodę lub śmierć.

    W miejscach zagrożonych wystąpieniem atmosfery wybuchowej jednym z potencjalnych źródeł zapłonu mogą być odizolowane wyroby metalowe zabezpieczone kilkoma warstwami powłok lakierniczych, których rezystancja powierzchniowa ma zazwyczaj wartości znacznie przekraczające wartość 1,0 x 109 W. W systemach wielowarstwowych ochronę przed korozją ma zapewniać kompozyt powłokowy podkładowy (grunt) będący w bezpośrednim kontakcie z metalem, jak również tzw. międzywarstwa – powłoka barierowa, składająca się z jednej lub kilku warstw kompozytów powłokowych.

    907specjalne_01.jpg

    Rys. 1. Przekrój poprzeczny modelu wielowarstwowych kompozytów powłokowych nałożonych na odizolowane podłoże metalowe.


    Burzliwy w ostatnich latach rozwój nanotechnologii przyczynia się również do uzyskiwania kompozytów powłokowych o oczekiwanych właściwościach. Dotyczy to m.in. elektrostatycznych właściwości: rozpraszających lub przewodzących zewnętrznego kompozytu powłokowego. Umiejętne zdyspergowanie nanocząstek pigmentu antystatycznego w farbie ciekłej pozwala na uzyskanie kompozycji, która naniesiona jako warstwa zewnętrzna na wcześniej naniesione warstwy powłok na podłożu metalowym zapewnia uzyskanie wielowarstwowych kompozytów powłokowych o trwałych właściwościach antystatycznych i dowolnej kolorystyce. W pełni świadome wpływanie na wartości rezystancji powierzchniowej zewnętrznej nanowarstwy pozwala otrzymywać bezpieczne wielowarstwowe kompozyty powłokowe naniesione na odizolowane podłoże metalowe przeznaczone do użytkowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...