• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(74)/2011

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 4

    1094sprezone_003.jpg

    Kontenerowa stacja sprężarek ALMiG Kompressoren z osuszaczem adsorpcyjnym na –40 st. C.


    Co zrobić z kondensatem?

    Ostatnim, ale bardzo istotnym problemem związanym z zastosowaniem sprężonego powietrza jest właściwa utylizacja „pozostałości” po procesie sprężania, a mianowicie kondensatu wodno-olejowego, usuwanego poprzez osuszacze powietrza oraz zawory spustowe pod zbiornikami i filtrami. Kondensat wodno-olejowy powstaje zawsze niezależnie od rodzaju stosowanych sprężarek. W przypadku sprężarek tłokowych smarowanych olejem przybiera on postać wysoko zemulgowaną o konsystencji gęstej śmietany. W przypadku sprężarek śrubowych smarowanych olejem jest to mieszanina wody z zawartością ok. 5% oleju. Ze sprężarek bezolejowych uzyskuje się kwaśny, agresywny kondensat na skutek braku czynnika neutralizującego, jakim jest olej. W żadnym przypadku kondensat zawierający olej (substancję ropopochodną) nie może być bez oczyszczenia wylewany do kanalizacji. Warunki jakie powinien spełniać kondensat określają jednoznacznie przepisy ochrony środowiska. Dz. U. nr 116 z dn. 10.12.1991 r.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    poz. 503 Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 5.07.1991 r. w sprawie klasyfikacji wód oraz warunków jakim powinny odpowiadać ścieki wprowadzone do wód lub do ziemi. Załącznik nr 2, poz. 46: „Substancje ropopochodne maks. wartość 15,0 mg/l”. Chcąc żyć w zgodzie z przepisami i nie niszcząc środowiska naturalnego, do oczyszczania kondensatu należy zastosować urządzenia zwane separatorami kondensatu woda-olej (np. typu AQUAMAT lub OWAMAT). Zasada działania tych urządzeń polega na wykorzystaniu różnicy ciężaru właściwego wody i oleju, który gromadzi się na powierzchni wody w górnej części zbiornika rozdzielczego i zostaje odprowadzony przelewem do oddzielnego zbiornika. Tak wstępnie oczyszczony kondensat przepływa przez łatwo pochłaniający olej filtr wstępny, a następnie przez filtr adsorpcyjny. Filtr wstępny wiąże ze sobą pozostałe krople oleju, natomiast filtr adsorpcyjny zatrzymuje ostatnie najdrobniejsze cząstki. Odseparowany olej zebrany w oddzielnym pojemniku i zużyte wkłady filtrów adsorpcyjnego należy przekazać do utylizacji. Czysta woda, poprzez kruciec wylotowy, może być skierowana do kanalizacji.


    Podsumowanie

    Trzeba stwierdzić, że proces odpowiedniego przygotowania sprężonego powietrza ma kluczowe znaczenie dla jakości uzyskiwanej powłoki lakierniczej. W celu odpowiedniego doboru urządzeń najlepiej kontaktować się z firmami zajmującymi się na co dzień sprzedażą i instalacją urządzeń pneumatycznych. Jedną z nich jest ALMiG Kompressoren Polska S.A., która jest polskim oddziałem znanego niemieckiego producenta sprężarek i urządzeń do uzdatniania sprężonego powietrza ALMiG Kompressoren GmbH. Firma zapewnia swym klientom fachową i sprawną obsługę. Konsultanci techniczno-handlowi firmy udzielają merytorycznej pomocy przy prawidłowym skonfigurowaniu układu urządzeń, a całodobowy serwis jest gwarantem bezpieczeństwa pracy.


    Andrzej Ławrzecki

    ALMiG Kompressoren Polska S.A.

    www.almig.pl

    e-mail: almig@almig.pl


    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...