• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 1 z 8

    Urządzenia do suchej i mokrej obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni wodorowęglanem sodu


    Bardzo miękkie (2,5 wg Mohsa) i bardzo drobne (70-300 µm) oraz lekkie ścierniwo wodorowęglanu sodu (ciężar właściwy 2,2 kg/dcm3 i ciężar nasypowy 1 kg/dcm3) o łatwości chłonięcia wilgoci z powietrza wymusza stosowanie do obróbki strumieniowo-ściernej specjalistycznego sprzętu.


    Taki sprzęt musi zapewnić wysokie prędkości wylotowe ścierniwa, dzięki wysokiemu ciśnieniu, dużej objętości przepływu strumienia powietrza, dyszom przyśpieszającym ziarna sody, lejkowatemu kształtowi dolnej części zbiornika ścierniwa zapobiegającego przylepiania się sody od wewnątrz, jego ścianek oraz zaworowi dozującemu specjalnej konstrukcji, wymuszającemu łatwy przepływ ziaren oraz umieszczaniu w pobliżu wylotu z oczyszczarki specjalnego wibratora kulkowego, zapobiegającego zbrylaniu się ścierniwa sodowego. Niezależnie od tego, używa się całego systemu oczyszczania sprężonego powietrza w postaci dokładnych filtrów i urządzeń schładzających sprężone powietrze do temperatury około 9°C, wyższej od temperatury na stanowisku pracy w celu skroplenia z niego wody i usunięcia jej z układu.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Maszyny MicroStrip

    W pierwszej połowie lat 90. XX wieku, wraz ze ścierniwem wodorowęglanu sodu ARMEX, przybyły do Europy i do Polski maszyny do ciśnieniowej pneumatycznej obróbki strumieniowo-ściernej tego ścierniwa pod nazwą Accustrip (modele 11X i 12SX) oraz urządzenie do obróbki hydrodynamicznej WADU. Ze względu na trudności z rejestracją w europejskich i krajowych UDT lub absurdalnymi wymaganiami dotyczącymi uzyskania dopuszczenia do handlu, Amerykanie zaprosili do budowy maszyn do ścierniw ARMEX holenderską firmę GRITCO, która poza zbiornikami ciśnieniowymi do tej obróbki (maszyny MicroStrip), zaczęła produkcję maszyn do obróbki hydrodynamicznej ścierniwem Armex Hydroflex - MicroStrip Media Injector MMI. Maszyny Wadu, niepodlegające dozorowi, występują na rynku europejskim - natomiast obecnie są produkowane przez Gritco MMI [2]. Gritco uzyskała certyfikat na produkcję maszyn ciśnieniowych do obróbki strumieniowo-ściernej (omówienie w dalszej części artykułu) i każda maszyna ciśnieniowa tej firmy ma CE 0427 na całość konstrukcji. Umożliwia to bezproblemową rejestrację maszyny zgodnie z dyrektywą 97/23/CE i 2006/42/CE w każdym krajowym UDT na terenie całej UE. W celu precyzyjnego dozowania ścierniwa ARMEX oraz uzyskania możliwości dokładnego zadawania parametrów obróbki (ciśnienie w zbiorniku, gęstość strumienia roboczego), oczyszczarki zostały wyposażone w dodatkowe elementy sterowania, w porównaniu z typowymi maszynami do obróbki strumieniowo-ściernej. Maszyny MicroStrip mogą być stosowane do dowolnych drobnych ścierniw bez utraty gwarancji. (Gwarancja nie obejmuje typowych elementów zużywających się podczas obróbki strumieniowo-ściernej, jak przewód roboczy, dysza, oprawy) [2]. Wszystkie zbiorniki ścierniwa MicroStrip mają zawór bezpieczeństwa ustawiony na ciśnienie maksymalne 10 barów. Maszyny MM18 i MM40 mają "armaturę" wykonaną z przewodów o średnicy ?", która pozwala na pracę z dyszą o średnicy do 8 mm. Typową dla ścierniwa ARMEX jest dysza 6,4 mm. Maszyny MM60 i większe mają "armaturę" 5/4" umożliwiającą stosowanie dysz do 12 mm (dla ARMEX 6,4 mm). Przewód ze ścierniwem jest montowany do maszyny za pomocą typowej złączki kłowej, a wybór średnicy przewodu roboczego i dyszy zależy od wykonywanej operacji i pozostaje w gestii operatora [2].

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...