- Zawór Thompson II mający utwardzone wewnętrzne powłoki czterech otworów pomiarowych, zapobiegający zatykaniu się.
- Cyfrowy licznik godzin zasilany niewielką baterią umożliwia monitorowanie czasu pracy urządzenia lub ilości zużytego na jednostkę czasu ścierniwa. Sygnał startu może być albo połączony z głównym zaworem powietrza lub ścierniwa, albo zaworem dozującym, zależnie od potrzeb.
- Wskaźnik poziomu ścierniwa w zbiorniku (na życzenie), aby nie uruchamiać oczyszczarki pustej. W zależności od zastosowania i wielkości modelu, wskaźnik poziomu będzie umieszczony w różnych pozycjach zbiornika.
- Dodatkowo można zastosować osuszacze sprężonego powietrza z automatycznym usuwaniem wody, zasilane elektrycznie:12V (wydajności 1, 2 i 3 m3/min), 220-240V (1 i 2 m3/min), 400-440V (3-25 m3/min), pneumatyczne (2-25 m3/min) [1].
Fot. 1. Oczyszczarka serii MicroStrip MM-A.
1. Pokrywa ze stali. 2. Sito stalowe. 3. Panel pomiarowy. 4. Zawór bezpieczeństwa.
5. Zawór dekompresyjny. 6. Tłumik dźwięku. 7. Otwór inspekcyjny. 8. Filtr wody. 9. Zawór odcinający. 10. Zawór zwrotny. 11. Zawór przerywania czyszczenia. 12. Zawór Thompson II.
Standardowe oczyszczarki Gritco MicroStrip
Urządzenia do mikropiaskowania są specjalnie zaprojektowane do pracy z najlepszymi ścierniwami przy najniższych ciśnieniach. To precyzyjna maszyna do czyszczenia i delikatnych prac konserwatorskich. Rzeczywisty start lub zatrzymanie piaskowania jest kontrolowany przez dwie linie z uchwytu czuwakowego zaworem remotekontrol (przy dyszy). Zawór powietrza jest otwarty wraz z zaworem Thompsona II (dozującym), normalnie zamkniętym, co pozwala uniknąć niespodziewanego wylotu ścierniwa, jak zdarza się to konwencjonalnym oczyszczarkom. Dozowanie ścierniwa dokonuje się poprzez wytworzenie różnicy ciśnień pomiędzy zbiornikiem i strumieniem ścierniwa. Na skutek różnicy ciśnień, ścierniwo jest "przepychane" przez stałą dyszę tulei dozującej. W ten sposób można zagwarantować bezwzględne minimum zużycia każdego ścierniwa [2]. Maszyny Gritco mają grzybkowy układ zamykania zbiornika.
- Bardzo krótki czas napełniania zbiornika ścierniwem, gdzie szerokie sito umożliwia separację niepożądanych części (np. papier z opakowania).
- Umożliwia zastosowanie maszyny w układach z ciągłym obiegiem ścierniwa (nie dotyczy Armexu, które jest ścierniwem do jednokrotnego wykorzystania, ale ścierniw mogących być wykorzystywanych wielokrotnie).
- Dekompresja tylko dla uzupełnienia ścierniwa, oszczędza to sprężone powietrze i znacznie zmniejsza zużycie zaworu dekompresyjnego.
Komentarze (0)