Zalety mokrej obróbki strumieniowo-ściernej:
- Tworzy gładsze wykończenie.
- Jednocześnie odtłuszcza i czyści.
- Czyści przez przepływ strumienia, a nie przez wpływ uderzenia.
- Proces bezpyłowy.
- Promuje dłuższą żywotność ścierniw i dysz.
- Unika pasywowania miękkich materiałów [6].
Dyrektywy dla "piaskarek" i urządzeń pracujących pod ciśnieniem [1]
"Piaskarki" muszą spełniać wymagania European Pressure Equipment Directive 97/23/EC, znaną również jako PED. Często uważa się, że tylko zbiornik pod ciśnieniem musi spełniać te zasady, ale jest to błędem. Całe wyposażenie musi być z nimi zgodne. Różne moduły mogą być użyte, by przestrzegać PED. Gdy tylko maksymalne ciśnienie robocze (Ps) na objętość (V) jest większe niż 200, zawsze niezbędna jest forma zatwierdzenia przez odpowiednią jednostkę badawczą. Piaskarki Gritco są wytwarzane zgodnie z modułem B + C1. B oznacza badanie typu EC. C1 oznacza zgodność z typem. To oznacza, że podczas produkcji piaskarki mogą nieoczekiwanie być sprawdzone przez odpowiednią jednostkę badawczą w celu weryfikacji, czy maszyny są zgodne z danym zatwierdzeniem. "Piaskarki" Gritco są dostarczane z certyfikatem zgodności CE dla całego wyposażenia. Zawiera on typ modelu, numer seryjny, moduły i odpowiednie numery oraz szczegółowe dane adresowe dopuszczonych jednostek badawczych. Inspekcje B + C1 są wykonywane przez DNV (Det Norske Veritas). Certyfikat CE z numerem identyfikacyjnym oraz DNV ma numer 0427. Ten numer jest umieszczony na tabliczce maszyny i dotyczy całego urządzenia. Dzięki modułowi i numerom identyfikacji można sprawdzić ważność certyfikatu.
- Tabliczka z typem piaskarki i numerem jednostki badawczej (CE....).
- Tabliczka z typem producenta użytego zbiornika ciśnieniowego z numerem jednostki badawczej (CE....).
- Certyfikat od producenta piaskarki przedstawiający użyte moduły + numery i jednostkę badawczą + numer. Certyfikat samego zbiornika ciśnieniowego nie wystarczy!
Rewizja zbiorników ciśnieniowych
W przeciwieństwie do nowych maszyn, okresowe rewizje dla zbiorników nie są uregulowane na poziomie europejskim. Każdy kraj ma własne prawo w tym zakresie. Odpowiedzialność za te badania ponosi nie producent maszyny, lecz użytkownik. W Polsce okresowym badaniom podlegają zbiorniki, dla których projektowane ciśnienie Ps (bar) × objętość V (dm3) wynosi ponad 300. Dopuszczeniami i okresowymi rewizjami zbiorników zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego (www.udt.gov.pl). Badania zbiorników ciśnieniowych podlegających dozorowi technicznemu są wykonywane: raz na rok - rewizja instalacji; co 3 lata - rewizja zewnętrzna na miejscu instalacji; co 6 lat - rewizja zewnętrzna i wewnętrzna. Szczegółowe informacje i potrzebne formularze można znaleźć na stronie Urzędu Dozoru Technicznego.
Komentarze (0)