Gospodarka odpadami opakowaniowymi oraz spalanie węgla kamiennego
Otóż, na podstawie art. 18 ust. 1 ww. ustawy wprowadzający środki niebezpieczne w opakowaniach jest obowiązany zorganizować system zbierania oraz zapewniać odzysk, w tym recykling, odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych. Przepisy wynikające z art. 18 stosuje się także do wprowadzającego produkty w opakowaniach wielomateriałowych.
Wyjaśniam, że zgodnie z ww. ustawą środki niebezpieczne to:
a) substancje chemiczne i ich mieszaniny zaklasyfikowane na podstawie przepisów o substancjach chemicznych i ich mieszaninach jako bardzo toksyczne, toksyczne, rakotwórcze kategorii 1 lub 2, mutagenne kategorii 1 lub 2, działające szkodliwie na rozrodczość kategorii 1 lub 2 lub niebezpieczne dla środowiska z przypisanym symbolem N lub
c) środki ochrony roślin zaklasyfikowane jako bardzo toksyczne, toksyczne lub niebezpieczne dla środowiska wodnego z przypisanym symbolem N na podstawie przepisów o substancjach chemicznych i ich mieszaninach lub zaklasyfikowane w klasie toksyczności ostrej w kategorii 1, 2 lub 3 lub jako stwarzające zagrożenie dla środowiska wodnego ze względu na toksyczność ostrą w kategorii 1 lub ze względu na toksyczność przewlekłą w kategorii 1 i 2 na podstawie przepisów ww. rozporządzenia PE i Rady (WE).
Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać przepisy wynikające z art. 46 - 51 ww. ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, które dotyczą obowiązku przeprowadzenia rocznego audytu zewnętrznego przez akredytowanego weryfikatora środowiskowego. Audyt zewnętrzny mają obowiązek przeprowadzić przedsiębiorcy:
Komentarze (0)