Co? - część zadaniowa, określająca: inwestycje w główne zasoby i kapitał naturalny: woda, energia odnawialna, zasoby morskie, różnorodność biologiczna, rolnictwo zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju, lasy, odpady i recykling. Powyższe elementy stanowią źródło utrzymania dla ludzi, ograniczają ubóstwo oraz są podstawą przyszłego rozwoju gospodarczego i rynków światowych.
Jak? - część instrumentalna, informująca o metodach osiągania celów, np.: połączenie instrumentów rynkowych i regulacyjnych (podatki ekologiczne), eliminacja szkodliwych dla środowiska dotacji, mobilizacja publicznych i prywatnych zasobów finansowych, inwestycje w umiejętności i ekologiczne miejsca pracy z opracowaniem wskaźników odzwierciedlających postęp ekorozwojowy, stosowanych niezależnie od PKB.
Kto? - część personalna, wskazująca osoby prawne odpowiedzialne za: poprawę zarządzania i wspieranie zaangażowania sektora prywatnego, wzmocnienie i usprawnianie istniejących międzynarodowych struktur zarządzania, w tym poprzez modernizację Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP).
Jednocześnie Komisja Europejska będąca reprezentantem, tak potęgi gospodarczej świata, jak i liderem w ochronie zasobów naturalnych w przywołanym komunikacie jednoznacznie stwierdziła, że "musimy przejść na gospodarkę ekologiczną, która pomoże nam osiągnąć zrównoważony rozwój korzystny dla wszystkich obywateli". Tak wyrażone stanowisko określa przyszłość organizacyjną, personalną i instrumentalną w zakresie ochrony środowiska dla wszystkich członków Unii Europejskiej oraz model postępowania dla krajów podążających jej śladem. Wkład naszego kraju w przyszłość ochrony środowiska trzeba rozpatrywać dwupłaszczyznowo, tak w relacjach wewnętrznych, jak i w wymiarze międzynarodowym. Priorytetowe zadania polityki ekologicznej państwa z perspektywą do roku 2016 określa opracowanie Ministerstwa Ochrony Środowiska 2008 [4]. Wśród nich do najważniejszych należą: działania na rzecz zapewnienia realizacji zasady zrównoważonego rozwoju; przystosowanie do zmian klimatu; ochrona różnorodności biologicznej.
Z powyższego wynika jednoznaczny wniosek - zbliża się chwila, kiedy w każdej lakierni, malarni przemysłowej czy obiekcie mechanicznej bądź chemicznej obróbki powierzchni trzeba będzie wieszać szyldy: "Obiekt czysty ekologicznie".
Jarosław Święcki
Spis źródeł dostępny w redakcji e-mail: redakcja@lakiernictwo.net
Komentarze (0)