• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3
    Postęp przemysłowy wymusza rozwój i modernizację technologii produkcji. Jednym z ważniejszych etapów produkcji, gdzie postęp jest najbardziej widoczny, jest technologia pokryć powierzchni, a w szczególności lakierowania farbami mokrymi.

    Aktualne rozwiązania i kierunki rozwoju



    Ewolucja w tej dziedzinie jest olbrzymia. Współczesne wymagania pokryć powierzchni wymuszają stosowanie farb, które przyśpieszą proces produkcji powłok twardych, odpornych chemicznie, o dobrej rozlewności itp. Jednym z kierunków, w jakich producenci zmierzają, starając się sprostać wymaganiom rynku, jest produkcja farb dwu- i trzykomponentowych. Rozwój technologii produkcji farb wielokomponentowych powoduje wzrost wymagań aplikacyjnych. Zmusza to dostawców sprzętu do systematycznej modernizacji maszyn. Wiodący producenci sprzętu obecnie niemal co roku proponują nowe urządzenia. W ciągu 15 lat systemy natrysku farb 2K i 3K przeszły prawdziwą rewolucję!


    1458systemy_001.jpg

    Promix 3K.


    1458systemy_002.jpg

    VPM.


    Poczynając od zestawów wagowych, do urządzeń w pełni elektryczno-elektronicznych. Pierwsze maszyny, stosowane do mieszania farb, były w pełni mechaniczne. Wyposażone były w jeden silnik i dwie pompy. Stosunek mieszania był zmienny. Regulacja odbywała się poprzez przesuwanie jednej pompy, najczęściej była to pompa utwardzacza, na listwie będącej równoważnią. Zestawy charakteryzowały się ogromną prostotą. Łatwe w obsłudze i serwisie. Posiadały, niestety, spore wady. Główną wadą była ich mała dokładność. Stosunek mieszania miał duży rozrzut. Dodatkowo, brak było kontroli nad parametrami aplikowanej cieczy. Jeżeli, wskutek awarii, zmieniła się ilość tłoczonej cieczy jednej z pomp, można to było wykryć dopiero na gotowym wyrobie.


    1458systemy_003.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    HFR.


    1458systemy_004.jpg

    ProMix 2KE.


    Problem kontroli proporcji został częściowo rozwiązany po zastosowaniu elektronicznych mierników przepływu. Zmieniono radykalnie konstrukcję systemów. Każda z pomp zaczęła pracować niezależnie. Kontrolę nad pracą pomp przejęły czujniki położenia tłoka silnika. Pozwoliło to na konstruowanie zestawów o zmiennych stosunkach mieszania zmienianych z klawiatury. Wprowadzono systemy mieszania, dynamiczny i proporcjonalny. Zestawy stały się dokładne, skalowalne i dały gwarancję stosowania poprawnych stosunków mieszania. Kolejne generacje urządzeń były coraz bardziej precyzyjne. Tworzono maszyny, w których można było stosować kilka kolorów zmienianych automatycznie. Powstały maszyny proste, dla kilku kolorów, niewielkiej ilości ich zmian, jak i urządzenia bardzo skomplikowane. Obecnie zestawy można podzielić na następujące grupy:

    1458systemy_005.jpg

    ProMix 2KS.

    1458systemy_006.jpg

    XP50.


    I. Małe, bardzo proste w obsłudze. Przykładem może być zestaw 2KE firmy Graco. W zależności od kompletacji, występuje w wersji niskociśnieniowej lub wysokociśnieniowej. W zależności od potrzeb, pracuje jako zestaw jednokolorowy lub maksymalnie trzykolorowy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...