II. Maszyny specjalne o stałym przełożeniu:
- zestaw XP firmy Graco do nakładania farb antykorozyjnych,
- zestaw HFR firmy Graco do nakładania m.in. poliuretanów, polimoczników, elastomerów poliestrowych, silikonów. Ze względu na przetwarzanie mas gęstych maszyny mogą współpracować z systemami podawania materiałów opartych o wyciskanie mas z beczek.
III. Maszyny do mas gęstych. Takim urządzeniem może być zestaw VPM. Bardzo wyszukana konstrukcja. Pozwala na aplikację dwuskładnikowych mas o lepkościach przekraczających 500'000 mPas. Maszyna oparta jest o pompy tłokowe, co mocno upraszcza konstrukcję i obniża koszty wykonania. Można spotkać również maszyny oparte na pompach zębatych. Rozwiązanie jak najbardziej sprawne, ale kontrola pracy wymaga dużego oprzyrządowania. Podnosi to koszty, utrudnia kalibrację i eksploatację i sprzyja większej awaryjności.
IV. Maszyny do przemysłowego mieszania farb. Zestaw 2KS jest przygotowany do współpracy z 30 kolorami, 4 katalizatorami. Tolerancje proporcji mieszania sięgają 1%. Intuicyjny wyświetlacz ułatwia pracę. Rozbudowany interfejs sieciowy daje możliwość zdalnego sterowania lub integracji z nadrzędnymi systemami sterowania w ramach różnych układów sieci rozproszonych.
V. Maszyny przeznaczone do mieszania trzech składników. Przykładem bardzo udanej konstrukcji może być zestaw 3KS firmy Graco. Powstał na bazie zestawu 2KS jako dodatkowy moduł. To właśnie prostota rozwiązania spowodowała, że konstrukcja stała się tak udana. Posiada większość cech zestawu 2KS. Idea pracy jest następująca: najpierw mieszane są dwa środki, a następnie mieszanina jest mieszana z materiałem głównym. Typowe zastosowanie to nakładanie farb poliestrowych, żywic z różnymi modyfikatorami.
Mieszalnik sekwencyjny.
Oczywiście typów i rodzajów maszyn 2K i 3K jest bardzo dużo. Powyższe zestawienie ma na celu podanie w formie syntetycznej grup i rodzajów sprzętu mieszającego. Przedstawione grupy produktowe potrafią różnić się od siebie znacznie. Na przykład, zestawy do spieniania poliuretanów mieszają środki w głowicy natryskowej. Jest to konieczne ze względu na bardzo krótki czas życia mieszaniny, a np. w zestawie 2KE mieszacz umieszczony jest w korpusie i dopiero pomieszany środek wężami transportowany jest do pistoletu i wtedy aplikowany. Ograniczeniem dla tego rozwiązania jest czas życia farby. Z kolei w maszynach takich, jak XP czy HFR mieszacz można umieszczać w różnych miejscach układu.
Komentarze (0)