Produkty dedykowane do lakierowania płyt mdf
Jeśli jednak lakiernia chce uzyskać idealny efekt końcowy, musi podjąć kilka ważnych decyzji, począwszy od doboru sprzętu, poprzez wybór technologii lakierowania, produktów i sposobu przygotowania powierzchni, kończąc na stanowisku do lakierowania.
Większość wad lakierniczych spowodowana jest zastosowaniem niekompatybilnych produktów, niewłaściwym przygotowaniem powierzchni, niestosowaniem się do zaleceń producenta, nieprawidłowym doborem sprzętu lakierniczego, nieprofesjonalnym przygotowaniem stanowiska do lakierowania, bądź jest efektem błędów wykonawczych. Dlatego warto korzystać z pomocy doradcy technicznego dostawcy materiałów lakierniczych, który skonfiguruje zestaw produktów, uwzględniając proces technologiczny i specjalne wymagania danej stolarni. Pomoże również w doborze sprzętu do aplikacji. Skorzystanie z pomocy techników może przełożyć się dla firmy wykonawczej na redukcję kosztów związanych z poprawkami lakierniczymi, z nadmiernym zużyciem materiałów, czy z redukcją czasu trwania poszczególnych operacji.
Produkty firmy CSV są dedykowane m.in. do lakierowania frontów meblowych, np. z płyt mdf.
Odpowiedni wybór
Przy wyborze systemu malarskiego brana jest pod uwagę cena jednostkowa produktów, jednak koszt jednostkowy farby powinien być analizowany w połączeniu z jakością produktów oraz ich wydajnością. Wybierając produkt tylko według kryterium najniższej ceny, często uzyskujemy efekt odwrotny od oczekiwanego. Zamiast zredukować koszt lakierowania i zwiększyć zysk końcowy, przy dokładnej analizie wszystkich składowych kosztów może się okazać, że finalny koszt lakierowania, wbrew oczekiwaniom właściciela lakierni, zwiększa się. Często ma na to wpływ stosowanie farb o niskiej zawartości części stałych, farb o gorszej rozlewności, mających mniejszą twardość, gorszą podatność na polerowanie, mających słabszą lub zerową odporność UV. Wymienione czynniki przyczyniają się do powstawania defektów powłoki lakierowej na etapie produkcji, np. przetarcia powłoki podczas polerowania, jak również podczas eksploatacji, np. reklamacje związane z żółknięciem oraz zbyt niską trwałością powłoki lakierowanej. Obniżona zawartość części stałych w farbie wymusza na lakierniku konieczność nakładania grubszej powłoki lakierowej, przez co zużycie produktu na m kw. drastycznie rośnie, a tym samym może stworzyć kolejny problem ze zgazowaniem powłoki lakierowej. Bardzo istotnym czynnikiem jest również czas potrzebny na wyschnięcie powłoki gruntująco-wypełniającej oraz nawierzchniowej. W branży stolarskiej stosowane są produkty schnące około 12-24 godz., jak również produkty schnące od 3 do 6 godz., pozwalające znacznie przyspieszyć proces technologiczny bez ubytku na trwałości, jak i jakości powłoki lakierowej.
Komentarze (0)