• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(91)/2014

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 4
    Powłoki polimerowe można nanosić wieloma sposobami. Jednak wybór metody wytwarzania powłok polimerowych uzależniony jest przede wszystkim od: rodzaju stosowanego materiału powłokotwórczego, wymaganej grubości powłoki, kształtu pokrywanego obiektu, wielkości produkcji [1, 2].

    Fluidyzacyjne nanoszenie powłok polimerowych



    Zastosowanie polimeru powłokotwórczego w postaci proszku niesie ze sobą wiele zalet nie tylko ekonomicznych, ale również ekologicznych. Unika się stosowania rozpuszczalników, a przez to eliminuje się niebezpieczne związki chemiczne, zmniejsza się zagrożenie dla zdrowia pracowników, wyeliminowuje się czas odparowania rozpuszczalnika. Wyklucza się również wady związane z absorpcją pyłów przez mokre powłoki, zmniejszają się także koszty instalacji wentylacji, zakupu rozpuszczalników oraz oczyszczania komór natryskowych.


    Nanoszenie fluidyzacyjne

    Nanoszenie fluidyzacyjne polega na wytworzeniu powłoki ze sproszkowanego tworzywa sztucznego na przedmiocie metalowym poprzez podgrzanie go nieco powyżej temperatury topnienia tworzywa powłokowego i zanurzeniu w zawiesinie tego tworzywa unoszonej przy pomocy sprężonego powietrza, tzw. złożu fluidalnym, w urządzeniu zwanym fluidyzatorem (rys. 1). Fluidyzator składa się z pojemnika z podwójnym dnem, litym i porowatym, przez który przepływa gaz z sieci, butli lub dmuchawy regulowany za pomocą zaworu redukcyjnego. Najczęściej stosowanym gazem jest powietrze, natomiast do uniknięcia wpływu tlenu na stopione tworzywo używa się również gazu obojętnego, np. azotu lub dwutlenku węgla.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Stosowane są również fluidyzatory magnetyczne, które zawierają cienkie dno metalowe lub wykonane z elastycznego materiału (np. gumy) w postaci membrany. Dno zbiornika podłączone jest do elektrowibratora. Czasami zbiorniki fluidyzatora wykonane są z materiału dielektrycznego i wtedy umieszcza się je w zwojnicy induktora zasilanego prądem wysokiej częstotliwości [5].

    W procesie fluidyzacji nie ma strat tworzywa, którego nadmiar zawraca się do komory fluidyzacyjnej. Można uzyskać o wiele grubsze powłoki ok. 250-400 µm niż w przypadku malowania ręcznego farbami [3, 4].

    Prawidłowy proces nakładania fluidyzacyjnego jest możliwy przy całkowitej jednorodności tworzywa w postaci proszku, tj. przy zachowaniu jednakowej wielkości, gęstości i kształtu ziaren tworzywa. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na uzyskanie prawidłowej warstwy powłoki jest temperatura, do jakiej należy podgrzać przedmiot (podłoże). W przypadku zbyt wysokiej temperatury podłoża dochodzi do utlenienia powłoki, a nawet jej spalenia. Natomiast zbyt niska temperatura przedmiotu uniemożliwia uzyskanie dobrej przyczepności powłoki do podłoża oraz wzajemne połączenie cząstek tworzywa ze sobą [1-4].

    1514szerokie_001.jpg


    Rys. 1. Schemat fluidyzatora.


    1514szerokie_002.jpg

    Rys. 2. Zmiana temperatury tworzywa w procesie powlekania fluidyzacyjnego: t1 - temperatura złoża (gazu fluidyzującego i proszku tworzywa), t2 - temperatura powłoki, t3 - temperatura topnienia polimeru: I - okres tworzenia się powłoki jednowarstwowej, II - wzrost grubości powłoki, III - zanik wzrostu grubości powłoki. [3, 4]

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...