Odpowiedni dobór materiałów ściernych a jakość powierzchni
Szlifowanie jest rodzajem obróbki, podczas którego usuwamy warstwę wierzchnią obrabianej powierzchni elementu za pomocą odpowiednich narzędzi ściernych. Podstawowym celem szlifowania jest wyrównanie powierzchni oraz nadanie jej odpowiedniej chropowatości, która zapewni przyczepność materiałów wykończeniowych: farb, lakierów, wosków itp. lub zapewni odpowiedni wygląd estetyczny elementu surowego.
W przypadku szlifowania materiałów drzewnych wykorzystujemy narzędzia ścierne nasypowe, których budowa składa się z podkładu, spoiwa i ścierniwa (nasypu) (rysunek 1).
Podkład jest podłożem - nośnikiem, do którego przymocowany jest materiał ścierny. W zależności od użytego materiału jego elastyczności oraz późniejszego przeznaczenia, rozróżnia się następujące rodzaje podłoża:
- Płócienne, do produkcji których używa się płócien bawełnianych lub bawełniano-poliestrowych o różnej elastyczności.
- Podłoża kombinowane: papierowo-płócienne.
- Elastyczne tworzywo sztuczne - folia.
Spoiwo, którego zadaniem jest przytwierdzenie ziarna ściernego do podkładu przez cały okres użytkowania materiału ściernego. Wyróżnia się spoiwo podkładowe (gruntowe) i wtórne (wierzchnie). Jako spoiwo może być zastosowana żywica lub klej skórny.
Ścierniwo (nasyp) - są to ziarna ścierne pozyskiwane w procesie kruszenia odpowiednich surowców pochodzenia naturalnego lub syntetycznego:
1. Naturalne: diament, korund naturalny, granat, szmergiel.
2. Syntetyczne: sztuczny diament, elektrokorund, cyrkonkorund, węglik krzemu.
Komentarze (0)