• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    W celu osiągnięcia większej szybkości pracy, jeśli pozwala na to technologia aplikacji, możemy zastosować dwa roboty pracujące symultanicznie.


    2. Skanowanie, które jest niezbędnym elementem systemu "scan&spray" ma dostarczyć robotowi informację cyfrową o wymiarach detalu bądź jego kształcie. Najprostsze skanery stosowane np. w przemyśle metalowym, meblowym bądź stolarki otworowej to skanery typu 2D lub 2,5D (dwu lub dwu i pół wymiarowe) - powyższe dwa zupełnie różne wdrożenia (ramy metalowe i okna drewniane - fot. 2 i 3) działające na zupełnie innych typach robotów (antropomorficzny i kartezjański) opierają się na tym samym skanerze dwuwymiarowym. Lesta stosuje skanery laserowe, które umożliwiają dokładny odczyt podstawowych wymiarów detalu takich, jak: długość, wysokość, szerokość zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna (w przypadku np. detali ramowych). Skaner laserowy 2D lub 2,5D, w zależności od typu transportu, może pracować w pionie lub poziomie, być statyczny bądź ruchomy i mieć regulowany zasięg odczytu dostosowany do maksymalnych wymiarów detali.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Nowszym i bardziej precyzyjnym, ale też wszechstronnym systemem skanowania laserowego jest skaner typu 3D lub 3Dcam, który jest w stanie nie tylko odczytać wszystkie wymiary detalu, ale też jego przestrzenny kształt - podkreśla Igor Kania. - Skaner 3Dcam to połączenie liniowego skanera laserowego oraz trójwymiarowej kamery przemysłowej.

    Tworzy on cyfrowy obraz detalu, transferuje do kontrolera, gdzie software robota generuje trajektorię ramienia z pistoletem. W ten sposób, w ciągu kilku sekund po skanowaniu detalu, robot może rozpocząć pracę i malować. Jeśli w ramach systemu działa też czytnik kodów kreskowych, to software łączy kod kreskowy detalu z jego kształtem i przyporządkowuje mu określone wcześniej parametry aplikacji (ciśnienie lakieru, powietrza, atomizację, wybór koloru lub typu lakieru). Skaner może być statyczny, umieszczony nad podajnikiem lub karuzelą, jak też ruchomy i ma definiowaną wielkość pola odczytu.


    1482szybko_005.jpg

    Fot. 5. Skaner laserowy ruchomy, zasięg odczytu 1mt2.


    1482szybko_006.jpg

    Fot. 6. Skaner typu 3Dcam.


    1482szybko_007.jpg

    Fot. 7. Obrotnica typu V pracująca z robotem 6-osiowym Lesta.


    1482szybko_008.jpg

    Fot. 8. Ekran główny systemu ze wszystkimi jego parametrami.


    3. System transportu współpracujący ze "scan&spray" może być dowolny i w dużej mierze jest definiowany przez warunki produkcji i wymogi lakierni. - Roboty Lesta pracują z podajnikami podłogowymi, podwieszanymi, jak też wyposażone są we własne niezależne urządzenia podawcze, takie jak: karuzela 2- i 4-ramienna, obrotnica wolno stojąca lub obrotnica typu V - mówi Igor Kania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...