Najszybsze wygrzewanie lakierów proszkowych
DARC® - to nie błąd literowy, ale skrót od Dark Radiation Convection. Chodzi tu o nowy projekt, a mianowicie połączenie długofalowego promieniowania podczerwonego (promieniowanie niskotemperaturowe) z powietrzem obiegowym.
Zastosowanie technologii DARC® przynosi następujące korzyści w porównaniu do pieca z powietrzem obiegowym:
- do 80% krótsze czasy nagrzewania elementów, a przez to
- do 75% oszczędności miejsca
- do 15% oszczędności energii
- wyższa niezawodność procesu (brak mieszania się farb)
W piecu do wygrzewania DARC® ściana wewnętrzna wykorzystywana jest jako radiator promieniowania podczerwonego. W ścianach pieca gorący gaz prowadzony jest poprzez wentylatory w obiegu kołowym nad palnikiem, dzięki czemu zapewnione jest równomierne rozłożenie promieniowania na element. Dopiero po zżelowaniu się proszku włączana jest konwekcja. Gorące powietrze kierowane jest wzdłuż ścian bocznych do dołu, następnie napotyka na dno, skąd prowadzone jest pionowo do góry w okolice stropu, gdzie jest odciągane. Ściany boczne oraz dno spełniają przy tym funkcję wymienników ciepła.
Zastosowanie technologii DARC® opłacalne jest przy wygrzewaniu lakierów proszkowych, jak również w suszeniu lakierów ciekłych oraz KTL na elementach o grubościach ścianek powyżej 20 mm. Najczęściej warunki te spełniają odlewy żeliwne oraz konstrukcje spawane. Całkowita różnorodność w grubościach ścianek, od 2 do 50 mm a także więcej, nie stanowi jednak przeszkody w zastosowaniu technologii DARC®.
Michał Bedyk
Komentarze (0)