• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Przemysł cynkowniczy odgrywa ważną rolę w zakresie ochrony antykorozyjnej


    Powłoki przez tysiące lat wykorzystywane były do celów dekoracyjnych i identyfikacyjnych, znaczenie przemysłowe zyskały po II wojnie światowej. Obecnie ilość sprzedawanych farb rocznie wynosi miliardy litrów, z czego 1/3 produkcji wykorzystywana jest do ochrony i dekoracji powierzchni metalowych. Konstrukcje wytwarzane dla budownictwa ogólnego

    i drogowego, energetyki, przemysłu chemicznego, petrochemicznego i wielu innych wymagają ochrony poprzez trwałe powłoki antykorozyjne. Znaczenie stosowania powłok w różnych dziedzinach przemysłu stało się tak ważne, że nie można go pominąć.


    Wraz z rozpoczęciem nowego stulecia nastąpił znaczny rozwój w procesach antykorozyjnych w Polsce, a mimo to jest dużo do zrobienia. Efektem tego jest niska trwałość zabezpieczenia i wzrost kosztów z tym związanych. Dobrze dobrany system antykorozyjny to wysoka trwałość, odpowiednio oszacowane koszty, a także ochrona środowiska. Takie cechy posiadają ogniowe powłoki cynkowe wytwarzane metodą zanurzeniową.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przemysł cynkowniczy w Polsce od kilku lat przechodzi poważne zmiany m.in. ze względu na srogie wymogi ochrony środowiska, które uczyniły ten proces ekologicznym. Cynkowanie ogniowe to czyste środowisko i stabilny koszt produktu, przez co staje się konkurencyjne dla innych systemów powłokowych biorąc pod uwagę m.in. koszty początkowe, ale przede wszystkim całkowity koszt cyklu życia produktu.


    Zabezpieczenie antykorozyjne pracą dla specjalistów

    Zabezpieczenie antykorozyjne coraz bardziej staje się pracą dla specjalistów. Z przyczyn ekonomicznych i ekologicznych wymusza na inwestorach produkcję wyrobów gotowych, zabezpieczonych poprzez powłoki w specjalistycznych fabrykach. W najbliższych latach realizowane będą w Polsce ogromne inwestycje w różnych dziedzinach przemysłu, gdzie bardzo ważnym aspektem będzie zastosowanie najnowocześniejszych i najtrwalszych zabezpieczeń antykorozyjnych, które będą służyły przyszłym pokoleniom przez dziesiątki lat. Wybór systemu ochrony przed korozją przez projektanta, inżyniera czy właściciela projektu często opiera się na wartości ceny początkowej inwestycji. Podczas gdy istotnym elementem przy analizowaniu kosztu projektu powinien być całkowity cykl życia (LCC- life-cycle cost), na który składa się koszt początkowy + utrzymanie. Często okazuje się, że LCC jest od 2 do 5 razy wyższy niż wartość początkowa. Sugeruje to, że pierwszeństwem w analizie powinno być dokładne określenie LCC.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...