• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5


    Długotrwałe magazynowanie farb proszkowych

    Magazynowanie farb proszkowych w dłuższym okresie czasu jest dość powszechną praktyką. Większość producentów załącza na opakowaniach dostarczanych produktów informacje o warunkach przechowywania i bezpiecznym okresie, w którym nie powinniśmy zauważyć zmian we własnościach farb. Jako zalecane wielkości standardowe przyjmuje się najczęściej temperaturę nieprzekraczającą 25°C przy wilgotności względnej ok. 50-60%. W takich warunkach farby proszkowe powinny zachować pełne własności przez minimum jeden rok. Oczywiście warunki magazynowania powinny być regularnie monitorowane. Farby proszkowe mają określoną trwałość. Przeważnie przekracza ona zdecydowanie czas deklarowany przez producenta jako okres bezpieczny. Każdorazowo jednak farby przechowywanie dłużej niż dwanaście miesięcy powinny być sprawdzane pod względem zmian własności mechanicznych i chemicznych przed rozpoczęciem wykonywania odpowiedzialnego zlecenia. Pomieszczenie przeznaczone na magazyn farb proszkowych powinno być oddzielone od miejsc, gdzie prowadzona jest produkcja. Zaleca się, żeby było suche, wentylowane, ogrzewane zimą i niezbyt gorące latem, wyposażone w regały z półkami, pozwalające uniknąć spiętrzania opakowań. Należy unikać ekspozycji farb na bezpośrednie źródła ciepła, jak również na dobowe, czy okresowe szybkie zmiany temperatury. Działanie ciepła, jak wspomniano, stymuluje powstawanie aglomeratów, a zmiany temperatury mogą prowadzić do kondensacji pary wodnej, co sprzyja zbrylaniu się proszku.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Należy pamiętać, że są na rynku produkty o bardzo ograniczonej trwałości, gdzie wymagana jest szczególna dbałość podczas przechowywania. W przypadku użytkowania takich produktów należy bardzo starannie przestrzegać odnośnych zaleceń producenta.


    Przechowywanie farb proszkowych w malarni

    Malowanie proszkowe jest procesem technologicznym, w którym zapewnienie wysokiej jakości uzyskiwanych powłok jest możliwe jedynie przy utrzymaniu otoczenia w odpowiedniej czystości. Urządzenia do przygotowania powierzchni, kabiny do napylania proszku, czy piece do utwardzania farb mogą w dłuższym czasie akumulować różnego rodzaju zanieczyszczenia, które przenoszone są na pokrywane powierzchnie. Skuteczne czyszczenie linii do malowania proszkowego jest zadaniem czasochłonnym i wiąże się z przerwą w pracy, czyli kosztami. Dlatego też w pomieszczeniu malarni powinny znajdować się jedynie niezbędne urządzenia i akcesoria związane bezpośrednio z prowadzonymi procesami technologicznymi. Jeśli jest potrzeba przechowania farb proszkowych w malarni, to powinny być to produkty przewidziane do aplikacji w bardzo krótkim czasie. Dłuższe przechowywanie farb, szczególnie częściowo wykorzystanych, w nieskutecznie zabezpieczonych opakowaniach jest możliwym źródłem powstawania zanieczyszczeń (np. mimowolne zanieczyszczanie jednych farb drugimi). Poza tym, atmosfera malarni proszkowej nie sprzyja utrzymaniu farb w dobrej kondycji (możliwa ekspozycja na ciepło, czy zmienną względną wilgotność powietrza).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...