• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    Związki chromu (VI), które wykorzystuje się w procesie chromianowania, zaliczane są do substancji toksycznych i kancerogennych, ich odpady podlegają ściśle określonym reżimom podczas utylizacji. Z tego względu podjęto działania redukujące ilość chromu (VI) w preparatach do chromianowania. W takich przypadkach proces pokrywania powierzchni zachodzi przy stosunkowo niskiej zawartości chromu. Doskonałym przykładem jest Chromate 12 LC firmy AD Chemicals B.V. - przy jego zastosowaniu ilość odpadów zawierających chrom spada o 60-70 %. Różnice w opisanych procesach chromianowania nie są znaczne. Oba typy chromianowania dają podobne efekty. Żółte chromianowanie jest bardzo czułe na obecność pozostałości tlenkowych, które mogą być jeszcze obecne po procesie deoksydacji. Tyczy się to zwłaszcza wytłaczanych profili aluminiowych, które zazwyczaj mają grubą i nieregularną warstwę tlenku wraz z innymi zanieczyszczeniami. Użycie zielonego chromianowania do tego typu profili może dać lepszą jakość powierzchni wraz z lepszą przyczepnością dla powłok lakierniczych. Żółte chromianowanie z kolei zapewnia lepszą ochronę antykorozyjną.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    ADC Technologies

    Holenderska firma AD Chemicals B.V. z wyłącznym polskim przedstawicielem ADC Technologies posiada w swojej ofercie szeroki asortyment preparatów do chromianowania aluminium i obróbki bezchromowej, fosforanowania, odtłuszczania, trawienia, nakładania powłok konwersyjnych i innych.


    Rozpoczęto również poszukiwania alternatywnych technologii zabezpieczeń antykorozyjnych w celu wyeliminowania obecności chromu VI. Skład chemiczny produktu do technologii bezchromowej jest zróżnicowany, związki cyrkonu, tlenu, fluoru czy tytanu tworzą trwałe powłoki na powierzchni aluminium, dając mu doskonałą odporność na korozję.


    Masa jednostkowa wytworzonej bezbarwnej powłoki jest niewielka i waha się od ok. 0,1 do 0,4 g/m², jej grubość wynosi około 8 nm. Obróbka bezchromowa przy pomocy nowoczesnych preparatów, takich jak Precoat CR Free, zaliczana jest do metod „no-rinse”, czyli bez płukania końcowego. Niska temperatura pasywacji (5-40ºC) zmniejsza znacznie zużycie energii, co jest jedną z wielu zalet tego typu procesu. Kolejnymi plusami preparatu Precoat CR Free jest krótki czas obróbki wynoszący 30-90 s wraz z efektami końcowymi – doskonałą ochroną antykorozyjną wraz ze znakomitą przyczepnością do podłoża powłoki lakierniczej.


    Technologie alternatywne do procesów chromianowania spełniają wszelkie wymagania technologiczne, ekonomiczne i ekologiczne.


    mgr inż. Katarzyna Kasperek

    specjalista ds. procesów chemicznych

    ADC Technologies

    Tagi: chrom(VI),

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...