• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(98)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 4 z 6

    ad 4. Malowanie proszkowe jest procesem wykorzystującym zjawiska elektryczności statycznej, dość silne by skutecznie "przykleić" farbę do pokrywanej powierzchni, ale zdecydowanie za słabe do pokonania złych nawyków osób obsługujących urządzenia aplikacyjne. Należy poznać zalecenia dostawców farb proszkowych oraz producentów urządzeń i stosować rekomendowane ustawienia, wykorzystując do maksimum siły elektrostatyki. Poprawne parametry napylania mają decydujący wpływ na wysoką jakość i dobry wygląd estetyczny gotowej powłoki malarskiej. Są też podstawą do uzyskania optymalnego transferu proszku na pokrywaną powierzchnię.

    ad 5. Proces aplikacji farb proszkowych ma swoją specyfikę, wymagającą od malarzy, czy osób ustawiających proces automatyczny wiedzy odnośnie zasad, którymi należy się kierować dla uzyskania oczekiwanych rezultatów. Nie jest tajemnicą, że kształcenie i/lub szkolenia w tym zakresie pozostawiają w naszym kraju wiele do życzenia. Stąd widzimy często malarzy napylających powłoki proszkowe w dość przypadkowy sposób, dążących do maksymalizacji wydatku farby bez rozsądnego pomysłu na rzeczywistą skuteczność osiadania proszku. Nie lepiej wygląda czasem ustawienie aplikacji napylających w cyklu automatycznym.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Od czego zacząć zmiany na lepsze?


    Należy przypuszczać, że w bardzo wielu malarniach zapomina się o potrzebie jak najbardziej skutecznego nakładania świeżego proszku na pokrywane powierzchnie. Mogę ten stan potwierdzić z moich własnych obserwacji. Myślę, że aktualna jest potrzeba zwrócenia uwagi na rzeczy najprostsze, na które osoby zatrudnione w malarni mają bezpośredni wpływ i nie wymagają one właściwie żadnych nakładów inwestycyjnych. Są to bez wątpienia:

    - Stosowanie właściwych dysz kształtujących strumień proszku podczas napylania

    - Utrzymywanie aplikatorów we właściwej odległości od malowanych powierzchni


    Od wielu lat jest znana powszechnie zasada sformułowana w czasach, kiedy niemal wszystkie aplikatory używane w malarniach proszkowych były znacznie prostsze niż dzisiaj i bardziej do siebie podobne - podczas napylania dysza pistoletu powinna być oddalona od malowanej powierzchni ok. 25 cm, chyba że producent urządzeń aplikacyjnych zaleca inaczej. Różne od głównej reguły zalecenia producentów były kiedyś rzadkością. Można również zauważyć w starszych folderach reklamowych, że niemal wszystkie oferowane urządzenia aplikacyjne były wyposażane standardowo w dysze okrągłe z charakterystycznymi "grzybkami", służącymi do kształtowania strumienia proszku. Przez lata sytuacja się trochę zmieniła, co wprowadziło nieład informacyjny. Warto więc wrócić do starych, dobrych podstaw.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...