• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(80)/2012

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4


    Wygląd powłoki zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych farb. Aby dobrać odpowiedni system malarski, należy określić wymaganą tzw. fakturę powierzchni, która może być np. gładka, strukturalna (drobna lub gruba struktura) lub o efektach specjalnych, np. młotkowa, antyczna, metaliczna, transparentna, perłowa itp. Inną cechą powłoki malarskiej jest wybłyszczenie (połysk) mierzone specjalnym przyrządem w tzw. skali Gardnera w granicach od niemal zera do prawie 100. Im wyższa wartość, tym większy połysk. Jego określenie leży oczywiście po stronie użytkownika. Użytkownik powinien określić, jeśli to jest konieczne, miejsca, które należy zabezpieczyć przed zamalowaniem. Przykładowo mogą to być otwory, gwinty (zewnętrzne i wewnętrzne), powierzchnie, które z racji pełnionych funkcji pozostać powinny bez powłoki malarskiej. Ustalić należy również i zapewnić zastosowanie w przedmiotach malowanych ewentualnych otworów i wycięć technologicznych, np. w celu łatwego spływu kąpieli lub umożliwiających zawieszanie elementów.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dobór metody i parametrów przygotowania powierzchni w zasadzie należy do wykonawcy usługi malowania. Gdy jednak z pewnych względów, na przykład wynikających ze stopnia wymaganego zabezpieczenia antykorozyjnego, użytkownik życzy sobie konkretnie ten, a nie inny sposób przygotowania, winien to również określić jako np. fosforanowanie cynkowe, nanoceramika lub inna metoda.


    1238udane_002.jpg

    Określmy grubość powłoki malarskiej w dokumentacji technologicznej, gdyż nawet niewielkie przekroczenie nominalnej grubości może być źródłem powstawania wad.


    W niektórych przypadkach w wymaganiach wynikających z warunków pracy wymalowań określa się konieczność działań sprawdzających, np. testów na przyczepność metodą siatki nacięć, w komorze wilgotnościowej solnej lub badań własności mechanicznych powłok, np. twardości, odporności na zginanie, uderzenia itp. Ze względu na to, że większość testów i badań wymaga zastosowania specjalnych przyrządów i urządzeń, działania takie, o ile nie jest ich w stanie przeprowadzić użytkownik czy wykonawca, zleca się specjalistycznym firmom. Bardzo istotną sprawą, eliminującą ewentualne dalsze nieporozumienia i będące podstawą do końcowych odbiorów, jest określenie i przyjęcie przez obie strony, tj. zleceniodawcy i zleceniobiorcy już na etapie zamówienia, wykazu dopuszczalnych nieprawidłowości i wad wykonawczych. Wreszcie niebagatelną rzeczą jest przeprowadzenie tzw. wymalowań próbnych, z których próbki porównawcze będące w posiadaniu wykonawcy i odbiorcy będą bardzo pomocne podczas odbioru prac.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Bernie 1 ponad rok temu Jak wybrać dobrą lakiernie? Bardzo prosto! Ja od lat zawożę wszystko do lakierowania do Stelco pod Krakowem. Dobry lakiernik ma wielu klientów, a wieści o jego umiejętnościach rozchodzą się pocztą pantoflową. No i nie zapominajmy o cenach, bo one też muszą być konkurencyjne.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji