Wymienione i opisane wyżej dane oraz wymagania pozwolą na wybór metody malowania, które może być realizowane w lakierni proszkowej, mokrej (ciekłej) lub innej. Są również wytycznymi doboru sposobu przygotowania powierzchni.
W celu umożliwienia dalszych działań zbiór zebranych danych i wymagań należy uzupełnić o podanie terminu wykonania usługi oraz o omówienie spraw związanych z transportem, w tym koniecznych zabezpieczeń lub opakowań.
Na podstawie podanych wymagań ewentualny wykonawca jest w stanie określić czy posiadane przez niego urządzenia, dysponowana technologia i możliwości techniczno-organizacyjno-jakościowe zapewnią realizację zadania. W przypadku posiadania takich możliwości ustala się ostatecznie:
- metodę malowania
- metody procesów towarzyszących, w tym szczególnie związanych z przygotowaniem powierzchni do malowania
- wielkość i wartość robocizny
- ilość obsługi
- koszty specjalne - w szczególności koszty zastosowanego oprzyrządowania
- pozostałe składniki cenowe
oraz w konsekwencji sporządza się kalkulację cenową będącą jednym ze składników przetargowych.
Zalecane jest, aby tematem wykonania usługi zainteresować, poprzez przekazanie danych i wymagań, kilka źródeł. Da to zamawiającemu możliwość wyboru oferty najbardziej optymalnej pod względem terminu realizacji, ceny i jakości. Nie bez znaczenia jest również odległość do wykonawcy usługi, co wpływa na koszty samego transportu, jak i ewentualne dodatkowe mogące wyniknąć z większej możliwości powstania uszkodzeń.
Znaczący wpływ na wybór wykonawcy powinny mieć także fakty:
- ochrony interesów klienta poprzez udzielanie, oprócz obligatoryjnej rękojmi, również świadczenia dodatkowego będącego gestem wykonawcy, w postaci gwarancji. Jest to w warunkach gospodarki rynkowej czynnikiem w wyborze oferty motywującym
- posiadanie listy referencyjnej
- możliwość złożenia wizyty i prowadzenie rozmów w firmie wykonawcy
I na zakończenie, odpowiedź na pytanie, jak i gdzie szukać wykonawców usług malowania. Proponuję: internet, czasopismo specjalistyczne "Lakiernictwo Przemysłowe", "Ogólnopolski Katalog Rynku Obróbki Powierzchni" wydany przez GOLDMAN PRESS, jak również poprzez udział w seminariach, targach, spotkaniach, kontaktach telefonicznych, e-mailowych.
Wacław Pankiewicz
Komentarze (1)