• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Energia słoneczna dla ogrzewania i chłodzenia w procesach lakierowania


    Czas wytwarzania, rosnące koszty energii, wzrastający nacisk na wykorzystywanie źródeł odnawialnych oraz coraz bardziej surowe prawo ochrony środowiska stają się wyznacznikami dla planowego działania w zakresie płynnej i ekologicznej produkcji w przemyśle motoryzacyjnym. W szczególności uwaga skupiana jest na procesach lakierowania, które to pochłaniają około 70 procent energii potrzebnej do wytworzenia samochodu. Firmy Eisenmann oraz Ritter XL Solar oferują łatwy sposób na redukcję kosztów produkcji oraz emisji dwutlenku węgla poprzez zastosowanie instalacji solarnych zapewniających dostawy ciepła oraz chłodzenia dla lakierni.

    1012ud_001.jpg

    Instalacje solarne w Europie Środkowej zbudowane z kolektorów o powierzchni 3000 m2 mogą dostarczyć aż do 32 proc. energii potrzebnej do prowadzenia procesu przygotowania powierzchni. Źródło: Eisenmann


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W branży OEM oraz wśród jej dostawców pojęcie efektywności nie oznacza jedynie wytwarzania pojazdów w zgodzie z przepisami ochrony środowiska czy też wykorzystywaniu coraz bardziej racjonalnie komponentów, lecz również opiera się ona na wdrażaniu coraz to szerszych „zielonych” pryncypiów do produkcji. Z tego to właśnie powodu, tak wiele firm z grupy OEM posiada zdefiniowane poziomy emisji, zasady oszczędzania energii, jak również jasno określone zasady wdrażania odnawialnych źródeł energii. Instalowane przez Eisenmann oraz Ritter XL Solar na dużą skalę solarne fabryki energii mogą stać się głównym przyczynkiem do osiągnięcia tych celów zarówno poprzez znaczącą redukcję użycia fosylnych paliw oraz związanej z ich spalaniem emisji CO2, szczególnie w energochłonnych procesach, takich jak lakierowanie.


    Wysoce efektywne generatory energii w postaci rurowych kolektorów słonecznych

    Kolektory słoneczne CPC, zbudowane przez Ritter XL Solar, pozwalają na wydajne przetwarzanie energii słonecznej na potrzeby ogrzewania oraz chłodzenia. W przeciwieństwie do konwencjonalnych kolektorów panelowych, medium czynnym nie jest środek przeciw zamarzaniu, lecz woda. W związku z rodzajem medium, jak i dzięki zaawansowanej technologii kontroli procesu, kolektory słoneczne mogą być w łatwy sposób podłączone do układu grzewczego lakierni. Co więcej, kolektory wodne są praktycznie bezobsługowe. Wysoce wydajne rurowe kolektory słoneczne różnią się od typowych układów ich wewnętrzną strukturą. Każdy z modułów składa się z dwuwarstwowych, odpornych na uderzenia oraz gradobicia tub pokrytych warstwą plazmy, która to zachowuje się jak absorber. Wewnątrz tuby znajduje się rurowy wymiennik ciepła, rozgrzewany przez promienie słoneczne. W przypadku tego typu konstrukcji próżnia odgrywa rolę izolatora minimalizującego straty ciepła. Dodatkowo złożony paraboliczny koncentrator (Compound Parabolic Concentrator) (CPC) skupia promienie słoneczne na tubie. W rezultacie uzyskujemy temperaturę pomiędzy 60 a 120°C, nawet w czasie dni pochmurnych lub mało słonecznych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...