Najnowszy wzornik farb proszkowych RAL EFFECT E3
Laboratoria badawcze instytutu RAL od połowy lat dwudziestych ubiegłego wieku opracowują nowe i rozbudowują już istniejące wzory kolorów. Obowiązujący do dziś w branży lakierowania proszkowego wzornik RAL CLASSIC został opublikowany siedemdziesiąt lat temu – początkowo zawierał 40 kolorów, dziś rozbudowany został do 213.
Czy jest to liczba wystarczająca? Czy mając do dyspozycji 213 kolorów w RAL i setki innych farb specjalnych opracowanych przez każdego z producentów farb proszkowych na jego własne potrzeby, warto zastanawiać się nad poszerzeniem oferty o nowy standard barw? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i jak zwykle zależy od punktu widzenia stron zainteresowanych. Konflikt interesów jest nieunikniony. Po jednej ze stron mamy więc architektów, biura projektowe i inwestorów, którzy na rynku charakteryzującym się wysoką konkurencją starają się projektować obiekty zaskakujące, innowacyjne, tak w formie, jak i kolorystyce. To środowisko już od wielu lat sygnalizowało brak szerokiej gamy kolorów ustandaryzowanych – czyli jednakowych u różnych producentów. Dotychczas obowiązujący w branży lakierowania proszkowego RAL CLASSIC wypadał „blado” w porównaniu ze wzornikami farb mokrych: PANTONE czy NCS.
Z drugiej strony „barykady” stoją lakiernie i tłocznie aluminium produkujące własne systemy profili. Ci pierwsi naciskają na ograniczenie dostępnych dla klientów kolorów z palety RAL, a ci drudzy całkowicie świadomie paletę tę zredukowali do kilku barw podstawowych. W interesie tej grupy leży zachowanie istniejącego status quo. I nie można się dziwić takim praktykom – wystarczy wyobrazić sobie problemy logistyczne wynikające z produkcji kilkunastu rodzajów systemów w dwóch setkach różnych kolorów. Czy uda się pogodzić interesy obu tych grup? Czy można wprowadzić na rynek proszkowy nowy standard tak, by projektanci mogli wybierać z szerszej oferty a lakiernie nie miały problemów z realizacją takich zamówień? Firma PULVER – turecki producent farb proszkowych, podjęła się tego niełatwego zadania. Na początku 2010 roku kierownictwo koncernu Pulver ustaliło strategię działań, które w rezultacie miały doprowadzić do wprowadzenia do oferty firmy pełnej gamy ustandaryzowanych kolorów farb. Po rozmowach z przedstawicielami laboratoriów RAL określono ramy i harmonogram prac. Postanowiono, że prace skupią się na wyprodukowaniu farb według najnowszego wzornika, opracowanego przez RAL kilka lat wcześniej – a nazwanego RAL EFFECT E3.
Komentarze (0)