Fot 1: Linia czyszczenia blach i kształtowników wraz ze stanowiskiem malowania. Stanowisko malowania i suszenia nie jest oddzielone ścianą od pozostałej części hali.
Fot 4: Maszyna do śrutowania - śluza wejściowa. Widoczne fotokomórki do śledzenia wielkości elementu.
Fot 5: Natrysk hydrodynamiczny z wykorzystaniem pistoletów GA 250 AL WAGNER.
- Projekt instalacji dla Damen był świetnym przykładem współpracy między naszą firmą a klientem - mówi Stanisław Cop, współwłaściciel Poltech s.c. - Pracownicy stoczni uczestniczyli w każdym z etapów projektowania i w odpowiedzi na ich potrzeby stworzyliśmy unikatowe rozwiązanie. Był to projekt tworzony dla klienta, wraz z klientem, a więc idealnie wpisujący się w filozofię naszej firmy.
Firma EKOMAL Wieluń dostarczyła i zainstalowała w stoczni kabinę malarską o wymiarach roboczych komory 2000?×?2000 ×?4000 mm (L ×?B ×?H). Kabinę malarską z filtracją suchą zbudowano w formie przelotowej komory z kształtowników i blachy ocynkowanej. Na wyposażeniu kabiny malarskiej znalazł się filtr podłogowy dwustopniowy, wentylator nawiewny nieiskrzący, kanał wyrzutowy z wentylatorem wyciągowym. Wentylator nawiewny z filtrem pobiera powietrze z hali.
Wyposażenie do automatycznego natrysku hydrodynamicznego jest dziełem firmy PUT WAGNER-SERVICE ze Świętochłowic. Aplikacja farb odbywa się dzięki 4 automatycznym pistoletom typu GA 250AL - Air Less, sprzężonym z pompą tłokową Leopard 35-150 z układem cyrkulacji lakieru i pompą płucząca EvoMotion 20-30.
System odczytu zawieszek włącza się dzięki fotokomórce śledząc długość elementu. Układ kontroli wyczuwający początek i koniec blachy uruchamia dwa manipulatory o ruchu pionowym, na których zamontowane są pistolety do natrysku hydrodynamicznego.Fot 6: Wyposażenie do automatycznego nakładania powłoki lakierniczej jest zasilane i sterowane z oddzielnej szafy zasilająco-sterowniczej WAGNER. Praca aparatury natryskowej zblokowana jest z wentylacją kabiny malarskiej.
Na każdym manipulatorze zamocowane są dwa pistolety do automatycznego natrysku metodą hydrodynamiczną. Ustawianie czasu pracy pistoletów w ruchu pionowym dostosowanego do aktualnej szerokości blachy realizowane jest poprzez wybór na dotykowym panelu operatorskim, wcześniej zdefiniowanego i zapisanego programu. W programie lakierniczym zapisane są odpowiednie parametry automatycznego załączania pistoletów dla danego detalu. Każdy element wiszący na zawiesiach liczony jest od dołu, tzn. dół elementu ma zawsze "0".Po przejściu blachy układy natrysku wyłączają się automatycznie. Na stanowisku za kabiną odbywa się suszenie elementu.
Do jednozmianowej obsługi lakierni niezbędna jest praca tylko dwóch osób dla załadunku i rozładunku oraz przemieszczania elementów. Belka trawersy z podwieszoną blachą lub kształtownikami zatrzymuje się automatycznie za kabiną na stanowisku suszenia. Pracownik z poziomu podestu zakłada chwytaki znajdujące się na suwnicy, a odpina chwytaki łączące blachę z belką trawersy transportu poziomego. Po wykonaniu tych czynności pusta belka wraca automatycznie na początek linii czyszczenia i malowania.
W malarni Damen Shipyards Koźle nakłada się grunt bardzo cienką warstwą rzędu 10-18 mikronów na sucho. Ze względu na proces śrutowania temperatura blachy jest podwyższona. Producent podstawowej farby stosowanej jako grunt czasowej ochrony INTERPLATE podaje, że czas do pełnego wyschnięcia przy temperaturze 250 st. C wynosi 5 minut. Uwzględniając czas powrotu wózka (2,6 minuty), załadunek nowej blachy (1 minuta), przejazd przez oczyszczarkę kolejnego elementu możliwe jest uzyskanie czasu do pełnego wysuszenia powłoki malarskiej na stanowisku rozładunku. Samo przejście blachy o długości 12 metrów do końca stanowiska suszenia, będącego równocześnie miejscem rozładunku, zajmuje mniej niż 8 minut. Praktycznie więc po wykonaniu przepięcia blachy między transportem poziomym a suwnicą powłoka gruntowa jest już wysuszona.
Filtracja powietrza w komorze malarskiej jest dwustopniowa. Pod podłogą wyłożoną kratami pomostowymi zainstalowano dwustopniowy filtr suchy. Na pierwszym stopniu filtracji wytrąca się zasadnicza część pyłu lakierniczego (około 80 proc.). Pod filtrem papierowym umieszczono specjalną matę filtracyjną PAINT STOP. Mata filtracyjna drugiego stopnia filtracji jest również dodatkowym zabezpieczeniem wentylatora wyciągowego i kanałów przed osadzaniem się pyłu lakierniczego.
Rafał Dobrowolski
Fot. Rafał Dobrowolski
Komentarze (1)