• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Drewno

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    a) uśrednione dla okresu 1 godziny: 30 µg/m3,

    b) uśrednione dla okresu roku: 1,6 µg/m3.


    Jak widzimy, nie są to zbyt duże wartości. Stąd przy lokalizacji źródeł emitujących ten rodzaj substancji blisko granicy zakładu mogą wystąpić przekroczenia poza jego terenem. Jest to tylko przykład. Oczywiście, ww. rozporządzeniu znajdziemy więcej substancji występujących w preparatach do impregnacji (np. węglowodory aromatyczne i alifatyczne).


    Natomiast do substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego należą między innymi bar i miedź. Substancje te przy niewłaściwym sposobie prowadzenia impregnacji mogą pojawić się np. w wodach deszczowych lub mogą przenikać do głębszych warstw wodonośnych. W przypadku gdyby pojawiły się w ściekach, to, na podstawie rozporządzenia ministra środowiska z 10.11.2005 r. [Dz. U. nr 233, poz. 1988 z późniejszymi zmianami], wprowadzanie takich ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Należy więc o tym pamiętać, planując lokalizację zakładu i sposób impregnacji. Istotny będzie tu również sposób czyszczenia urządzeń.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Klasyfikując odpady powstające w wyniku impregnacji lub lakierowania drewna należy dokładnie ustalić czy są to odpady niebezpieczne. Oceny tej dokonamy na podstawie danych producenta danego preparatu i na podstawie art. 3 ustawy o odpadach z 27.04.2001 r. [jednolity tekst w Dz. U. z 2010 r. nr 185, poz. 1243]. Zgodnie z ww. ustawą odpady niebezpieczne są to odpady:

    1) należące do kategorii lub rodzajów odpadów określonych na liście A załącznika nr 2 do ustawy oraz posiadające co najmniej jedną z właściwości wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy lub

    2) należące do kategorii lub rodzajów odpadów określonych na liście B załącznika nr 2 do ustawy i zawierające którykolwiek ze składników wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy oraz posiadające co najmniej jedną z właściwości wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.


    Właściwy kod nadamy zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 27.09.2001 r. w sprawie katalogu odpadów [Dz. U. nr 112, poz. 1206].


    Wśród różnych rodzajów lakierów do drewna występują również lakiery poliuretanowe. W tym wypadku, mimo stosowanych filtrów z węglem aktywnym, następuje emisja: octanu etylu, octanu butylu, octanu izobutylu, toluenu, ketonów (metyloizobutyloketon, metyloetyloketonu, acetonu). Są to lotne związki organiczne, więc w zależności od ich rocznego zużycia bez przeliczenia na węgiel organiczny, instalacja, w której odbywa się proces powlekania, będzie podlegała standardom emisyjnym. Dla tych substancji określone zostały również wartości odniesienia w powietrzu, które muszą być dotrzymane poza terenem zakładu. Czyli dotrzymany musi być również standard jakości powietrza.

    Tagi: LZO,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...