Zbiorniki odgrywają ważną rolę w tworzeniu wydajnego systemu sprężonego powietrza. Należy wybrać odpowiednie zbiorniki dostosowane do sposobu pobierania sprężonego powietrza przez urządzenia (ciągły lub przerywany). Zbiorniki powinny mieć również wielkość odpowiadającą potrzebom instalacji. Należy je zainstalować w takich punktach sieci sprężonego powietrza, w których istnieje zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze.
4. Dostosowanie systemu uzdatniania sprężonego powietrza do rzeczywistych potrzeb
Minimalne wymagania obejmują osuszanie chłodnicze, które zapobiega korozji, uszkodzeniom urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem oraz pogorszeniu jakości wytworzonych produktów z powodu obecności wody. W zależności od rodzaju procesów produkcyjnych może być wymagane dokładniejsze uzdatnianie, na przykład za pomocą filtrów lub z wykorzystaniem osuszaczy adsorpcyjnych. Uwaga: podczas planowania systemu sprężonego powietrza należy bezwzględnie przewidzieć układy stabilizacji ciśnienia! Zapobiegnie to przeciążeniu elementów systemu uzdatniania sprężonego powietrza w trakcie uruchamiania sprężarek i napełniania sieci, uniemożliwiając przedostanie się kondensatu do instalacji sprężonego powietrza.
Przemyślany wybór sprężarek powinien gwarantować brak obszarów pracy, w których niemożliwe jest sterowanie.
Układy sterowania nadrzędnego, takie jak Sigma Air Manager, mają wszystko pod kontrolą. Dzięki nim sprężarki są włączane i wyłączane w zależności od zapotrzebowania na sprężone powietrze, co pozwala ograniczyć zużycie energii do absolutnego minimum.
5. Inteligentny wybór i łączenie sprężarek
Przed zainwestowaniem jakichkolwiek zasobów finansowych w instalację sprężonego powietrza należy dokonać odpowiedniej analizy. Podczas planowania nowego systemu należy przeprowadzić symulację uwzględniającą maksymalne i minimalne zużycie. Pomoże to określić odpowiednią wielkość sprężarek i zdecydować czy powinny być wyposażone w regulację prędkości, czy nie. Rodzaj sprężarki (z wtryskiem oleju chłodzącego lub bez wtrysku) zależy od przewidywanego zastosowania. Nigdy nie należy wybierać sprężarek, które są zbyt duże, gdyż podczas pracy przy obciążeniu częściowym mogą być mało efektywne i trudne w regulacji. Należy tak zróżnicować wielkość sprężarek, aby uniknąć istnienia obszarów pracy, w których niemożliwe jest sterowanie.
6. Sterowanie nadrzędne: więcej niż tylko poprawa wydajności
Obecnie układy sterowania nadrzędnego powinny nie tylko móc włączać i wyłączać sprężarki odpowiednio do zapotrzebowania, aby ograniczać powiązane straty, lecz również zapewniać pełny monitoring i posiadać funkcje związane z konserwacją. Możliwość wyświetlenia zużycia sprężonego powietrza i zapotrzebowania na energię jest potrzebna, aby zagwarantować, że zużycie jest zgodne z przepisami z zakresu zarządzania energią określonymi w normie PN-EN ISO 50001.
Komentarze (0)