7. Właściwa przestrzeń a odpowiednia jakość produkcji
Ponieważ sprężarki wydzielają ciepło, podczas planowania pomieszczenia sprężarkowni należy pamiętać o właściwej wentylacji. Należy też zaplanować odpowiednią przestrzeń pozwalającą na konserwację urządzeń. Z myślą o zimniejszych porach roku zasadne jest ponadto zainstalowanie termostatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniu, dzięki której urządzenia będą mogły pracować w odpowiedniej temperaturze roboczej przez cały czas.
Jedną z korzyści układu stabilizacji ciśnienia jest zapobieganie dostawaniu się kondensatu do sieci sprężonego powietrza po uruchomieniu sprężarek.
8. Odzysk ciepła sposobem na zaoszczędzenie
Sprężarki przekształcają niemal 100% zużywanej energii w ciepło. W związku z tym należy koniecznie rozważyć możliwość odzysku ciepła, które będzie można wykorzystać do ogrzewania np. wody technologicznej. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty energii w innych obszarach produkcyjnych.
9. Ochrona środowiska
Kondensat powstały podczas oczyszczania sprężonego powietrza zawiera zanieczyszczenia pochodzące z powietrza wlotowego. W związku z tym musi być efektywnie odprowadzany automatycznymi spustami, a następnie w trosce o środowisko naturalne, uzdatniany w celu bezpiecznego odprowadzenia do sieci kanalizacyjnej.
10. Dotacje mogą pomóc w znalezieniu funduszy
Znaczną część nakładów inwestycyjnych na sprężarki oraz powiązany z nimi sprzęt można odzyskać dzięki programom finansowania z Unii Europejskiej. Czasem jest to nawet 30% całości kosztów. Aby sprawdzić, czy przedsiębiorstwo może w ten sposób ograniczyć wydatki, należy się zapoznać z obowiązującymi krajowymi wytycznymi.
www.kaeser.pl
Komentarze (0)