Innowacyjny proces prowadzi do lepszej skuteczności nanoszenia materiału - wydajne i przyjazne dla środowiska lakierowanie części z tworzywa sztucznego
Po czternastu miesiącach planowania i budowy wydziały produkcyjne Teclac Werner GmbH uzyskują całkowicie nowy wygląd. Roboty lakiernicze już zostały wprzęgnięte w pracę w nowo zainstalowanym systemie produkcyjno-lakierniczym w rozbudowanej fabryce i lakierują części do samochodów w najwyższej jakości.
Ostatnie inwestycje w przedsiębiorstwie Teclac Werner GmbH, mieszczącego się w miejscowości Fulda, szczególnie zaprocentują w przyszłości. ? Już kilka miesięcy temu zaczęliśmy generalną modernizację zakładu i teraz ? cztery miesiące po uruchomieniu produkcji seryjnej ? wyznaczyliśmy nowe standardy dla produkcji w przyszłości ? podkreśla Arnold Gutberlet, prezes firmy Teclac Werner GmbH, będącej częścią Grupy Werner.
Wysoka niezawodność procesu
Elastyczność w oprzyrządowaniu urządzenia, stabilność procesu i wysokiej jakości rezultaty lakierowania utrzymują się zgodnie z założeniami projektu, a w niektórych obszarach nawet je przewyższają. Lakiernia jest doskonałym uzupełnieniem dotychczasowego portfolio firmy Teclac i została optymalnie zintegrowana ze zmodernizowanym teraz systemem logistycznym.
Teclac uszlachetnia wszystkie części z tworzywa sztucznego znajdujące się w pojeździe lub na nim, które trzeba pomalować, każdorazowo w odpowiednich typach lakierni. ? To właśnie nowo uzyskane możliwości obłożenia urządzeń oraz wybitne rezultaty także w przypadku większych części przeznaczonych do lakierowania stanowią optymalną podstawę dla naszego dalszego łańcucha logistycznego aż po końcowych klientów ? kontynuuje Arnold Gutberlet. ? Znalezienie partnera w b+m surface systems GmbH, osiadłego w regionie producenta techniki lakierniczej, znacząco ułatwiło nam zrealizowanie postawionych zadań.
Źródło: b+m surface systems GmbH
Wymagania, jakie postawiono wobec nowej lakierni, to oprócz optymalizacji w zakresie jakości i ponoszonych nakładów, ważnym aspektem podczas planowania w kompletnie zautomatyzowanej i zrobotyzowanej lakierni była także elastyczność. Zakres malowanych produktów obejmuje drobne elementy, takie jak klamki do drzwi, pokrywy zbiorników, średniej wielkości elementy, jak blendy, osłony chłodnic, aż po większe części, np. spojlery i zderzaki do produkcji samochodów. Szczególnym wyzwaniem dla zespołu projektowego było zintegrowanie lakierni-prototypu i do przeprowadzania prób, umożliwiającej zarówno automatyczne lakierowanie, jak i tworzenie programów lakierujących dla produkcji wielkoseryjnej. Zainstalowany w lakierni robot może automatycznie poruszać się między trybami ?szkolenie? i ?lakierowanie?. Aby przyspieszyć produkcję seryjną, lakiernia-prototyp i do prób została uruchomiona już trzy miesiące przed uruchomieniem urządzenia do produkcji seryjnej i tym samym mogła być wykorzystywana do szkolenia i programowania.
Komentarze (0)