Po dostarczeniu opakowań z materiałem jest on przekazywany do zbiornika roboczego za pomocą pomp membranowych. Płynna konsystencja materiału uzyskiwana jest za pomocą prostych środków: zbiornik wyposażony jest w instalację podgrzewania wody oraz regulację temperatury, natomiast świadomie zrezygnowano z płaszcza grzewczego i mieszalnika. W ten sposób poprzez dość niski nakład energetyczny podgrzewana jest tylko ta część materiału, która potrzebna jest bezpośrednio do przetłoczenia. By doprowadzić materiał do stacji dozowania 2K wystarczą pompy membranowe z możliwością przełączania ciśnienia, które w porównaniu do pomp tłokowych mniej się zużywają.
Ponieważ przed rozpoczęciem pracy, zanim rozpocznie się nakładanie warstwy, znajdujący się w przewodach zasilających wychłodzony materiał musi być doprowadzony do temperatury roboczej, konieczne jest czasowe utrzymywanie w obiegu komponentu A. W tym celu stosuje się elektrycznie ogrzewane i izolowane węże. Do komponentu B również stosuje się podgrzewane zbiorniki oraz węże grzewcze. Ponadto, wysokociśnieniowe wysokowydajne pompy urządzeń mieszająco-dozujących typu Twin firmy Wagner do materiałów dwuskładnikowych są wyposażone w podgrzewacze materiału.
W celu zmniejszenia strat podczas natrysku oraz płukania, wewnątrz strefy lakierowania umieszczono głowicę mieszającą od firmy zewnętrznej. Mieszalnik ten posiada specjalną konstrukcję, która zapewnia, że materiał powlekający w żaden sposób nie zostanie zanieczyszczony przez wykorzystywany do płukania rozpuszczalnik. Oprócz pistoletów natryskowych Airless, do wykonania tego zadania stosuje się specjalnie zaprojektowane zakrzywione dysze, dzięki czemu nawet w przypadku ciężko dostępnych miejsc gwarantowane jest niezawodne nakładanie warstw ochronnych.
Konstrukcja urządzenia aplikującego pozwala na bezproblemowe przygotowanie dodatkowego drugiego stanowiska roboczego. Technika urządzenia, którą wielokrotnie przetestowano w niewielkich zastosowaniach i wraz z upływem czasu stale optymalizowano, w niedalekiej przyszłości zostanie wdrożona w zakładzie w Plauen.
nr 13/2012 r., str. 4
Komentarze (0)