Obowiązek naliczania opłat za korzystanie ze środowiska
31 lipca 2012 roku minął termin dostarczenia do właściwego urzędu marszałkowskiego i właściwego wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska obowiązkowego zestawienia opłat za korzystanie ze środowiska za pierwsze półrocze 2012 r. Jednocześnie minął też termin wniesienia należnej obliczonej ww. opłaty na konto właściwego urzędu marszałkowskiego.
Często pisałam w "Lakiernictwie Przemysłowym" o zasadach obliczania opłat za korzystanie ze środowiska. W zasadzie uważałam, że ten temat jest już znany na tyle, że nie ma potrzeby o nim pisać. Niestety, tak nie jest. Z doświadczenia wiem, że istnieje jeszcze wiele mniejszych zakładów, które o tym obowiązku dowiadują się podczas kontroli WIOŚ lub w sytuacji, gdy muszą przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami za korzystanie ze środowiska. Zaświadczenie takie najczęściej jest wymagane, gdy zakład ubiega się o dofinansowanie inwestycji ze środków UE. Bardzo często zdarza się, że obliczona opłata za poszczególne rodzaje korzystania ze środowiska, takie jak:
- pobór wód
- wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi
- składowanie odpadów
jest niższa od 400 zł, co powoduje, że opłata do zapłaty wynosi 0 zł. Mimo to, odpowiednio sporządzony wykaz należy wysłać do ww. urzędów. Podam jeszcze raz podstawę prawną do prawidłowego obliczenia opłat za korzystanie ze środowiska.
Obowiązek wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska wynika z art. 273 ustawy - Prawo ochrony środowiska [Dz. U. z 2001 r. nr 62, poz. 627 z późniejszymi zmianami]. Wzór formularzy, na których należy sporządzić odpowiednie zestawienia o danych korzystania ze środowiska, określono w rozporządzeniu ministra środowiska z 18.06.2009 roku w sprawie wzorów wykazów zawierających informacje i danych o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat i sposobu przedstawiania tych informacji i danych [Dz. U. z 2009 r. nr 97, poz. 816].
Komentarze (0)