• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(79)/2012

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.09.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    Badania farb i szpachlówek półpłynnych

    Wyroby malarskie o wysokiej konsystencji nie wypływają z kubka pomiarowego. Dla nich oznaczenie wykonuje się w specjalnym cylindrze pomiarowym do pomiaru konsystencji, który jest obciążany siłą 2,5 kg zgodnie z PN-65/C-81506. Zasada pomiaru jest identyczna jak dla farb o czasie wypływu do 125 sekund, jednakże tu farba, szpachlówka lub kit nie wypływa grawitacyjnie z otworu wypływowego, lecz pod wpływem obciążenia. Granicę przedziału czasu przydatności do stosowania określa się tak jak dla farb powyżej, lecz odkładając na osi rzędnych wartość 150% wzrostu konsystencji od konsystencji początkowej.


    Badania farb niskolepkich i szybko żelujących

    Zasada badania polega na pomiarze ściekalności początkowej wyrobu zgodnie z PN-80/C-81539 i powtarzaniu oznaczenia do 5 minut. Oznaczenie prowadzi się do momentu znalezienia takiego odstępu czasu, w którym ściekalność zmienia się dwukrotnie w stosunku do oznaczonej początkowo. Górną granicę przedziału czasu przydatności do stosowania wyznacza się również na papierze milimetrowym, gdzie odkłada się na osi odciętych stopnie ściekalności, a na osi rzędnych 100% wzrostu stopnia ściekalności w stosunku do jej wartości początkowej.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Podsumowanie

    Wszystkie czynności wykonuje się w znormalizowanych warunkach w temperaturze 20?2°C lub w innej - zgodnej z temperaturą wyrobu i otoczenia podczas malowania. Często czas przydatności do użycia ulega znacznemu skróceniu, gdy farba jest stosowana np. do gorącego natrysku (wymaga podgrzania). Wówczas określanie czasu przydatności do użycia po zmieszaniu składników musi zostać określone jak powyżej, lecz w temperaturze, w której farba będzie stosowana. Producent farby w karcie powinien podawać dane dla warunków znormalizowanych (temperatura 20?2°C), a lakiernia dysponując kubkiem wypływowym może oznaczenie wykonać samodzielnie dla innych temperatur.


    Artur Pałasz

    OBR Farb, Klejów i Polimerów SPEKTROCHEM

    e-mail: spektrochem@poczta.onet.pl


    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...