Sprawozdawczość za 2013 rok w zakresie ochrony środowiska
W pierwszej kolejności omówię sprawozdawczość związaną z gospodarką odpadami. Obecnie wydawane pozwolenia na wytwarzanie odpadów nie obejmują jednocześnie odpadów nieinstalacyjnych wytwarzanych w danym miejscu. Jednak brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na wytwarzanie odpadów nie oznacza zwolnienia z pozostałych obowiązków dotyczących posiadaczy odpadów, w tym i wytwórców odpadów. Jednym z obowiązków jest prowadzenie ewidencji wytwarzanych odpadów.
Wzory formularzy ewidencji odpadów obowiązujące od 1.01.2011 r. są nadal aktualne. Przypomnę, że określa je rozporządzenie ministra środowiska z 8.12.2010 r. [Dz. U. nr 249, poz. 1673]. W związku z powyższym, zgodnie z art. 75 i art. 76 ustawy o odpadach:
b) prowadzący działalność polegającą na zbieraniu odpadów lub przetwarzaniu odpadów obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów (z wyłączeniem prowadzącego odbieranie odpadów komunalnych)
c) podmiot prowadzący działalność polegającą na wydobywaniu odpadów ze składowiska lub zwałowiska odpadów
mają obowiązek, w terminie do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy, sporządzić roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami i przesłać je do właściwego marszałka województwa.
Obecnie za rok 2013 ww. sprawozdanie należy sporządzić, tak jak w poprzednim roku, na formularzu, którego wzór został określony w rozporządzeniu ministra środowiska z 8.12.2010 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych o odpadach [Dz.U. nr 249 z 2010 r., poz. 1674].
Zgodnie z art. 237 ustawy o odpadach z 14.12.2012 r. [Dz.U. z 2013, poz. 21], podmioty zobowiązane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy do sporządzania i składania sprawozdań sporządzają je i składają za lata 2012-2014 stosując przepisy dotychczasowe. Należy przy tym pamiętać, że ten kto wbrew obowiązkowi nie przekazuje tych sprawozdań lub przekazuje je nieterminowo lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości 500 zł.
Komentarze (0)