• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 6 z 8

    Prawie 50% mocy dostarczanej przez ziarna ścierne do miejsca erozji materiałów obrabianych strumieniowo-ściernie jest rozpraszana na rozdrabnianie cząstek. Ta dość duża wartość jest najbardziej związana z wysoką twardością materiału docelowego.

    Fotografie 2. Wygląd ziaren śrutów nisko- i wysokowęglowych, nowych i po 1000-krotnym oraz 2000-krotnym zawróceniu do obiegu.

    Fotografie 3. Śrut cięty z drutu 0,8 mm, twardość 640 HV1 po kondycjonowaniu.



    - Wpływ kąta nachylenia toru ziaren śrutu do powierzchni

    Najwyższej degradacji ulegają ziarna śrutu uderzające prostopadle do powierzchni obrabianej strumieniowo-ściernie, a najmniej po kątem 30°.


    - Wpływ długości drogi ziarna śrutu po opuszczeniu dyszy lub wirnika rzucającego śrut

    Przekroczenie zalecanej odległości dyszy lub wirnika od powierzchni skutkuje zmniejszeniem jego energii kinetycznej, a zatem i przedłużeniem degradacji ziaren śrutu.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Wpływ rodzaju zastosowanej dyszy

    Dysze proste, a zwłaszcza krótkie, nadają śrutom prędkości rzędu 70 m/s (taką, jaką przeważnie koła rzucające śrut), dysze zbieżno-rozbieżne (typu Venturiego), a zwłaszcza długie i o przekroju kwadratowym, przyśpieszają śruty nawet do 250 m/s.


    - Degradacja chemiczna

    Calboreanu badał zachowanie się śrutu staliwnego okrągłego S 460 podczas obróbki strumieniowo-ściernej płyty żeliwnej i stwierdził, że śrut nie wykazuje rozkładu chemicznego po 500 cyklach z wyjątkiem zmniejszenia zawartości w nim tlenu w związku z usunięciem z powierzchni warstwy tlenków.

    1558wiele_008.jpg


    Ogląd poszczególnych rodzajów ziaren śrutów zależnie od ilości jego użycia

    Rozszczepianie ziaren śrutu ciętego z drutu stalowego przy obróbce strumieniowo--ściernej stali o twardości 62 HRC następuje po ilości 3000 przejść, przy czym znamiennym jest wczesne pojawianie się bardzo drobnych cząstek wielkości <0,4 mm już po około 50 cyklach, które związane jest z odrywaniem się drobnych zadziorów z krawędzi tnących tego śrutu. Wcześniej zaokrąglają się ziarna o wyższej granulacji, co jest związane z większym odkształceniem plastycznym.

    Śruty staliwne okrągłe szybko tracą stopień granulacji w przedziale 100 do 200 przejść oraz posiadają wykazują gwałtowny spadek skrawności w obszarze 100 przejść i stopniowy jej spadek w obszarze 200 do 700 przejść, a po 450 przejściach obserwuje się wyraźny spadek wartości profilu chropowatości powierzchni.

    Śrut cięty z drutu, jak widać, zaokrągla się prawie całkowicie po 1000 przejściach. Podobnie śruty cięte z drutu stalowego są trwalsze od śrutów staliwnych okrągłych (ma tu wpływ inny proces wytwarzania ścierniw ciętych z drutów).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...