• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(64)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 19 minut

    Strona 5 z 9


    Przegląd możliwych do stosowania śrutów

    Śruty nierdzewne chromoniklowe ostrokrawędziowe stosowane w instalacji Konrada Rumpa posiadają różne parametry, które należy dobrać do posiadanego rodzaju powierzchni stopowej konstrukcji ocynkowanej zanurzeniowo. Dostępne śruty ostrokrawędziowe opisane są w tablicy 1.

    836tab7.jpg

    * kolumna dodana


    Widać, ze podaż śrutów różni się dość znacznie, zwłaszcza w zakresie twardości. Niektórzy producenci podają, jaka twardość ścierniwa następuje po jego kilkakrotnym zawróceniu w oczyszczarce (utwardzeniu się). Zmienia się ta wartość od 15 do 20 HRC, to jest od 30%, nawet 50% (wartość twardości po utwardzeniu podana w tablicy zapisana w mianowniku). Śruty o wysokiej zawartości chromu i węgla są najtwardsze. Twardość ziaren śrutów ma wymierny wpływ na poziom uzyskiwanej chropowatości i skrawności (ilość utraconej grubości powłoki cynkowej), co zmusza do odpowiedniej regulacji pracy oczyszczarki.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Śruty ostrokrawędziowe, zwłaszcza te najtwardsze, mają zły wpływ na trwałość urządzeń podających i zawracających śrut, a więc i na koszty eksploatacyjne śrutownic (wymiana i zakup nowych części) i inwestycyjne (konieczne specjalne wykonanie urządzenia opisane powyżej). Są to śruty mniej trwałe od staliwnych wysokowęglowych (~100 zawróceń) a okrągłe (100+ zawróceń) [4]. Śruty staliwne wysokowęglowe mają trwałość praktyczną rzędu 200+ zawróceń. W prawidłowo skonstruowanych oczyszczarkach wirnikowych zużywa się śrutu staliwnego okrągłego przy obróbce stali zwykłej ~100g/m2 a 300g/m2 w komorach pneumatycznych. Śruty chromowe i chromowo-niklowe okrągłe są używane w niektórych polskich instalacjach przed malowaniem proszkowym cynku zanurzeniowego. Usuwają one wprawdzie tlenki cynku powstające od momentu wyjęcia konstrukcji z wanny cynkującej. Nie dają jednak właściwego profilu chropowatości powierzchni ocynkowanej (czaszowate o dużych rozstępach miedzy szczytami i obłymi dolinami), mającą znaczący wpływ na przyczepność powłok do cynku posiadający małe powinowactwo do powłok lakierowych (małą energię powierzchniową). W tablicy 1 są podane własności fizyczne, cenowe i efektywność względna ścierniw na podstawie danych firmy Wulkan [4]. Sądzę, iż trochę zbyt surowo oceniono trwałość i efektywność elektrokorundu a przeszacowano parametry kulek szklanych. W końcowej kolumnie wyliczyłem względny koszt zużytego ścierniwa na powierzchnię obrabianą. Mimo wszystko tabelka daje orientację o względnych kosztach obróbki strumieniowo-ściernej takich samych powierzchni.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...