• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 3 z 6

    - Krótki czas trwania obróbki strumieniowo-ściernej (najniższe na jednostkę powierzchni oczyszczanej koszty i wysoka wydajność).

    - Praktycznie wolna od kurzu przestrzeń robocza (niższe koszty usuwania pyłów, poprawa środowiska pracy, znacznie poprawienie widoczności w pomieszczeniu roboczym, skrócenie czasu obróbki.

    - Jasne wykończenia powierzchni i delikatny wygląd powierzchni obrobionej.

    - Stanowi pośrednio dodatkową ochronę przed korozją powierzchni obrobionej (śrut jest nierdzewny); odpowiedni do stosowania w systemach mokrego piaskowania.

    - Umożliwia stosowanie w procesach pneumatycznej lub wirnikowej obróbki strumieniowej.

    - Niski jest koszt recyklingu, mniej odpadów do unieszkodliwiania w stalowniach (bardzo ważne, gdy jest zanieczyszczony).

    - Możliwy recykling pyłów (odzyskuje się niewielką ilość kosztownych ścierniw).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Mniejsze zużycie dysz, węży, energii

    i filtrów (mniej kurzu) [3, 6].

    883tab3.jpg

    Tablica 3. Porównanie trwałości najpopularniejszych śrutów.

    883tab4.jpg

    Tablica 4. Zużycie Grittalu G30, mieszanin F40 i F46 tlenków Al i Al/Zr w obróbce pneumatycznej stali nierdzewnej AISI 304 (DIN 1.4301) przy ciśnieniu 5 barów, dyszy 8 mm i kącie nachylenia strumienia ściernego 75° [7].


    Bezpośrednio po zakończeniu przemiany austenitycznej otrzymany austenit jest niejednorodny i dla pełnego wyrównania koncentracji węgla i innych pierwiastków stopowych konieczne jest dalsze wygrzewanie. Przemianie perlitu w austenit towarzyszy rozdrobnienie ziarna, jednak dalszy wzrost temperatury lub czasu austenityzowania sprzyja rozrostowi ziaren. Wraz ze wzrostem zawartości węgla w stopie poprawiają się właściwości mechaniczne (Rm – wytrzymałość na rozciąganie, Re – granica plastyczności) a pogarszają się właściwości plastyczne (A – wydłużenie, Z – przewężenie). Przemiana martenzytyczna zachodzi przy dużym przechłodzeniu austenitu do około 200°C. W wyniku tej przemiany powstaje martenzyt (przesycony roztwór węgla w Fe α). Martenzyt jest formą stopu żelaza i węgla powstałą przez rozpad austenitu przy jego szybkim schładzaniu tak, by nie było czasu na jego naturalną przemianę na ferryt i cementyt. Temperatura początku i końca przemiany martenzytycznej w dużym stopniu zależy od zawartości węgla w stopie. Martenzyt ma strukturę drobnoziarnistą. Ziarna mają kształt igieł przecinających się pod kątem około 60°. Jest on fazą bardzo twardą, lecz jednocześnie kruchą. Martenzyt powstaje w czasie hartowania stali. Podczas odpuszczania martenzyt podlega przemianom: - od 80 do 250°C – wydzielenie nadmiaru węgla w postaci węglika ε, - od około 150°C - węglik ε jest zastępowany przez cementyt. W wyniku powyższych przemian powstaje martenzyt odpuszczony.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...