• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 5 z 6


    Struktura metalograficzna śrutów łamanych jest z nielicznymi wyjątkami martenzytyczna lub ferrytyczna. Śruty łamane posiadają zdecydowanie wyższy udział od pozostałych śrutów nierdzewnych zawartości węgla (0,12 do 3%) i chromu (13,5 do 30%) oraz zazwyczaj niski udział niklu (0,5 do 1% a wyjątkowo 8%), umiarkowany udział manganu (0,9 do 2%) a krzemu stosunkowo wysoki (1,8 do 2%). Znamienna jest całkowita nieobecność śrutów ostrokrawędziowych produkcji chińskiej w przeciwieństwie do pozostałego asortymentu śrutów nierdzewnych.


    Z tab. 3, która porównuje trwałości najpopularniejszych śrutów, wynika iż zawyżono trwałości Chronitalu i Grittalu oraz śrutów ciętych z drutu nierdzewnego. Ilości cykli zawróceń śrutów nierdzewnych Vulkan i Vulkan-Inox z różnych źródeł nie pokrywają się. Podano też, że trwałość Chronitalu jest 2,5 razy większa od Grittalu, śrut cięty z drutu nierdzewnego 3-krotnie trwalszy od Grittalu. W niektórych źródłach podano wartości uzyskiwane w porównawczym aparacie badawczym Ervina Amastila przy 100% rozbiciu ziaren śrutu, a nie 50%, jaki decyduje o przydatności ścierniwa. Chińscy producenci twierdzą, że śrut cięty z drutu nierdzewnego jest 3 do 7 razy trwalszy od śrutu staliwnego okrągłego wysokowęglowego. Ta tabela powinna przybliżyć pojęcie o stanie faktycznym.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Śruty cięte z drutu nierdzewnego

    Śruty cięte z drutu nierdzewnego są popularne w krajach azjatyckich i stosowane są do czyszczenia odlewów z metali kolorowych i ich stopów, coraz częściej do oczyszczania stalowych wyrobów hutniczych z zendry i rdzy oraz konstrukcji stalowych, aluminiowych, nierdzewnych i stalowych ocynkowanych ogniowo w oczyszczarkach przelotowych do konstrukcji z 16 wirnikami rzutowymi. Śruty cięte z drutu są produkowane ze stali nierdzewnej i podczas formowania drutu metodami hutniczymi podlegają obróbce plastycznej. Używane są one w coraz większej liczbie zastosowań, gdzie ważny jest brak kolorowego skażenia powierzchni przy czyszczeniu stali szlachetnej, tytanu, aluminium lub innych kolorowych wyrobów. Śruty kondycjonowane ze stępionymi przez szlifowanie lub wstępną obróbkę są stosowane do dynamicznego utwardzania powierzchni zwanej kulowaniem (Shot Peening) części maszyn i urządzeń oraz narzędzi narażonych na duże obciążenia mogące doprowadzić do korozji zmęczeniowej. Są również stosowane w obróbkach utwardzających (kulowanie) w formie kondycjonowanej, to jest wstępnie zaokrąglonej, metali takich jak stal, tytan, mosiądz i aluminium, narzędzi do pracy, części maszyn, które podlegają zmęczeniowemu pękaniu korozyjnemu. W zależności od wielkości ziaren śrutu, posiadają twardość 50 do 60 HRC.Śruty produkowane ze stali nierdzewnej w gatunku AISI 302/304 mającej twardość 50 - 60 HRC, idealną dla większości zastosowań. Śrut w gatunku 316 o twardości 30 – 35 HRC zawiera wyższy udział niklu i posiada doskonałą odporność na korozję. Będąc niemagnetycznym może być stosowany w wibracyjnych urządzeniach, w których separacja magnetyczna jest pożądana. Typ 430 jest stosowany natomiast tam, gdzie jest pożądana niższa twardość mediów. Jest to prosty śrut chromowy o twardości około 35 HRC, często używany do oczyszczania odlewów aluminiowych i nieżelaznych obiektów przemysłowych. Zazwyczaj rozmiar ziaren śrutu wynosi od 0,3 do 2 mm (na życzenie 0,1 do 3,5 mm) [9].

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...