• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Przygotowanie Powierzchni

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 5

    Stężony, gorący kwas siarkowy naraża pracowników na znaczne, bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia, takie jak oparzenia skóry i skutki wydzielania się wysokowybuchowego wodoru. Światowa Agencja Międzynarodowych Organizacji Zdrowia do Badań nad Rakiem identyfikuje mgły kwasu siarkowego jako prawdopodobne czynniki rakotwórcze.

    Sektor produkcji kół aluminiowych od dawna poszukuje technologii usuwania farb, która będzie charakteryzowała się niską zawartością lotnych związków organicznych, niezawierających niebezpiecznych substancji zanieczyszczających powietrze, jak również niepowodujących trawienia aluminium. W niniejszym artykule opisano badanie powszechnie dostępnych technologii usuwania farby w branży produkcji kół aluminiowych.

    Związki pomiędzy powierzchnią, optycznymi i mechanicznymi charakterystykami pozbawionych farby odlewanych części z aluminium przeanalizowano przy zastosowaniu skanującego mikroskopu elektronowego (SEM), spektroskopii rozproszenia energii (EDS), profilometrii, skanującego laserowego mikroskopu konfokalnego (LSCM), mikroskopu sił atomowych (AFM), dyfrakcji promieniowania rentgenowskiego (XRD) i technik nanoidentacyjnych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jakość farby po jej usunięciu i ponownym nałożeniu była badana przy pomocy badania przyczepności i odporności na korozję.


    Szczegóły eksperymentu

    Proces usuwania farby

    Usuwanie farby z próbki zostało przeprowadzone przy wykorzystaniu następujących technik i środków:

    - Chlorku metylenu (MC), rozpuszczalnika o niskiej, pokojowej temperaturze wrzenia. Został on wybrany jako jeden z komercyjnie praktykowanych procesów wykazujących wysoką wydajność techniczną.

    - Stężonego, gorącego kwasu siarkowego (CHSA), powszechnie używanego do tych zastosowań w temperaturze 60?5°C. Wybrany został jako standard przemysłowy. Mimo że jest bardzo skuteczny w usuwaniu powłok organicznych, to trawi aluminium.

    - Proces nieorganiczny w sypkiej temperaturze (HTIP) działający w temperaturze 400?50°C. Został on wybrany jako jeden z komercyjnych środków usuwania farby i jest stosowany na rynku wtórnym kół.

    - Ciecz organiczna (ORGF), wolna od lotnych związków organicznych, niebezpiecznych substancji zanieczyszczających powietrze i środków trawiących, działająca w temperaturze 150?10°C. Została ona wybrana na jeden z najczęściej stosowanych na rynku OEM na całym świecie procesów.

    1431wybor_002.jpg

    Rysunek 1. Stosowane komercyjnie aluminiowe koło z rynku OEM wykorzystane do badania. Białe pola wskazują elementy wykorzystane do charakterystyki powierzchni.


    Materiał i przygotowanie próbek

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...